Një nënë e re mund të mësojë shumë nga artikujt e mëposhtëm për sa i përket kujdesit për të porsalindurin. Çdo procedurë, që nga ushqimi i foshnjës, tek ndërrimi i pelenave, larja e bebit, përgatitja e shtëpisë, etj, shpjegohet e detajuar në këtë seksion.

Autizmi: Çfarë nënkupton

Autizmi është një çrregullim i çuditshëm dhe i ndërlikuar, sepse është e vështirë për të kuptuar sjelljen e njerëzve me autizëm, dhe për shkak se […]

Astma dhe të porsalindurit

Tek foshnjat e porsalindura (sipas OBSH-së i porsalindur konsiderohet fëmija gjatë katër javëve të para të lindjes), shpesh është e vështirë për të dalluar astmën […]

Sindroma Down

Kromozome-t përmbajnë të tërë materialin tonë gjenetik. Numri i saktë dhe vendosja e kromozomeve janë të rëndësishme për zhvillimin normal të personit. Sindroma Down është […]

A është dhënia e gjirit me të vërtetë zgjedhja më e mirë?

Shumë gra që nuk janë në gjendje të japin gji, ndjehen fajtore për këtë dhe shqetësohen se mund t’i privojnë fëmijët e tyre nga një […]

Rreziku i dëmtimit të fëmijës nga shishet e bebeve

Të miturit lëndohen në një normë të lartë nga shishet e tyre, gotat dhe kukullat, tregoi një studim. Në Amerikë, një fëmijë është trajtuar në departamentin […]

Lindja prematurë

Lindja përpara javës së 36-të të shtatzënisë quhet preterm labour, ose lindje prematur-ë. Lindja prematurë mund të shkaktojë lindjen e shpejtë të bebes. Kjo mund […]

Kur duhet të thërrisni mjekun për foshnjën tuaj?

Është normale që prindërit e rinj të shqetësohen për shëndetin e foshnjës së tyre. Edhe në qoftë se ju mund ta shihni se i porsalinduri […]

8 hapa të thjeshtë për banjën e parë të foshnjës tuaj

Banjat me sfungjer Rreth javës së parë më e mira është që t’i bëni foshnjës tuaj banja me sfungjer, me një shtupë të njomur me […]

Bebet nuk pranojnë sjelljet antisociale

Bebet e vogla 8 muajshe pëlqejnë të shohin që sjelljet e këqija dënohen, sugjeron një studim i ri. Pas eksperiment-imeve me skenarët, duke përdorur kukullat […]

Lindja e bebeve me peshë të vogël

Bebet janë konsideruar me peshë të ulët lindjeje nëse ato peshojnë më pak se 2500 gr në lindje. Pesha e vogël e lindjes është e […]

Përfitimet e të ushqyerit me gji

Shumë njerëz e dinë që qumështi i gjirit mendohet se është ushqimi më i mirë për bebet. Ai përmban të tërë përbërësit e nevojshëm për […]

Verdhëza tek të sapolindurit

Verdhëza është një diskolorim në ngjyrë të verdhë i lëkurës, mukozës dhe të bardhës së syve (sklera) që shkaktohet nga nivele të larta të bilirubinë-s […]

Antibiotikët dhe fëmijët

Antibiotikët janë ilaçe që përdoren për të trajtuar infeksionet e shkaktuara nga bakteret. Ato janë ilaçe shumë të mira që kanë shpëtuar jetën e shumë […]

Bebet dhe të vjellat

Zakonisht kur të rriturit vjellin, kjo është shenjë sëmundjeje. Për këtë arsye, të vjellat tek foshnjat mund të shkaktojnë një shqetësim të madh që diçka […]

Komplikimet e lisë së dhenve

Ekspert-ët kanë paralajmëruar se, edhe pse lija e dhenve është një sëmundje e zakonshme dhe një sëmundje e butë virale, ndonjëherë ndodhin komplikime serioze. Këto […]

Refluksi tek fëmijët

Shumë njerëz përjetojnë ndjenjë jo të mirë kur kanë atë që njihet si refluks ose urth. Kjo vjen si pasojë e acidit të stomaku-t që […]

Lindja dhe mungesa e hekurit tek foshnjat

Për nënat që i mbajnë foshnjat në tjetër mënyrë, prerja e kordonit umbilikal (kordoni umbilikal) mund të shtyhet. Sipas një studimi të ri, ndryshimi i […]

Të ushqyerit me gji zvogëlon rrezikun e astmës tek fëmijët

Të ushqyerit me gji duket se të mbron kundër zhvillimi të astmës, pavarësisht historisë familjare të alergji-së. Ndërkohë që disa gjetje të mëparshme sugjeruan që […]

Pesë ushqimet më të këqija për foshnjat

Nga ëmbëlsirat me 500 kalori të maskuara si kafe e deri tek patatet e skuqura plot yndyrë e kripë, ne të rriturit zakonisht e dimë […]

Kolla

Të paturit  e një kolle është një nga arsyet më të shpeshta që njerëzit, kryesisht fëmijët, të shkojnë tek mjeku. Edhe pse kollitja mund të […]

Virusi i gripit të verdhë transmetohet nëpërmjet të ushqyerit me gji

Mjekët kanadezë kanë raportuar një rast ku është kryer vaksinim-i ndaj virusit  të gripit të verdhë tek gratë që ushqejnë me gji, dhe nëpërmjet së […]

Ushqyerja e foshnjës kur ju largoheni

Qoftë kur planifikoni për një largim në fundjavë apo një drekë jashtë me shoqet, këtu do të gjeni si të siguroheni që foshnja juaj të […]

Bronkiolitet

Bronkiolit-et janë infeksione virale që shfaqen në vjeshtë dhe në dimër. Më shumë preken bebet nën një vjeç. Simptomat e bronkioliteve Simptomat e zakonshme janë […]

Kolla e mirë

Kolla e mirë (shpesh referohet nga mjekët si pertusis) është një infeksion në rrugët e frymëmarrjes që shkatohet nga bakteri Bordetella pertusis. Kolla e mirë zakonisht […]