Zbuloni më shumë rreth problemeve që lidhen me shtatzëninë, duke përfshirë sëmundjen e mëngjesit dhe komplikimet e foshnjës, të tilla si shtatzënia ektopike.

Në mitër: Fakte me vlerë për zhvillimin

Kur ju jeni shtatzënë mund të duket sikur foshnja juaj është mbështjellë në universin e vet privat (dhe të vogël) brenda barkut tuaj. Por ajo […]

Rezusi negativ i gjakut dhe shtatzënia

Nëse keni gjak me rezus negativ (Rh-), fetusi juaj mund të jetë nën rrezikun e problemeve shëndetësore. Kjo është e vërtetë vetëm nëse fetusi juaj […]

Diabeti i shtatzënisë: Pyetje dhe përgjigje

Pyetje: Çfarë është diabeti i shtatzënisë? Përgjigje: Diabeti i shtatzënisë është një formë e përkohshme diabeti, që shfaqet gjatë shtatzënisë. Është ndryshe, të pasurit diabet […]

Planifikimi i shtatzënisë

Planifikimi i shtatzënisë nuk nënkupton që të nxitoni për në dyqanin më të afërt të fëmijëve. Do të thotë që të keni kujdesin mjekësor përpara mbetjes […]

Foshnjat mund të mbajnë mend fjalë të dëgjuara para lindjes

Studimet kanë treguar se ekspozimi i përsëritur i një “pseudo fjale” gjatë fazave të fundit të shtatzënisë shkakton reagimin e trurit të foshnjës ndaj saj. […]

Organet riprodhuese femërore

Pamja anash e organeve riprodhuese femërore Vezoret Vezoret janë organ-et kryesore riprodhuese të një gruaje. Të dy vezoret, të cilat janë me madhësinë dhe formën […]

Sëmundja e mëngjesit

Sëmundja e mëngjesit është një nga simptomat më të zakonshme dhe më të njohura të fillimit të shtatzënisë. Midis 7 dhe 8 nga çdo 10 […]

Të ushqyerit me gji të bebes tuaj

Marrja e vendimit për të ushqyer me gji fëmijën tuaj është një nga vendimet më të mira që bëni si nënë. Pothuajse të tëra gratë […]

A mundet që stresi juaj të ndikojë fetusin?

Siç rezulton, presioni i vazhdueshëm mund ta rrezikojë foshnjën tuaj. Sjellja e një njeriu të ri në këtë botë nuk është një detyrë e lehtë. […]

Pirja e duhanit në shtatzëninë e hershme

Është vërtetuar se pirja e duhanit në shtatzëninë e hershme dyfishon rrezikun që fëmijët të bëhen agresivë në moshën 5 vjeçare. Një studim i më […]

Të ngrënët shëndetshëm gjatë shtatzënisë

Ngrënia e ushqimeve të ndryshme dhe e një diete të pasur gjatë shtatzënisë është një nga mënyrat më të mira e të kujdesurit për veten […]

Jeni shtatzënë? Bëni ushtrime

Llojet e duhura të ushtrimeve janë kryesore për të mbetur në formë të mirë fizike, e shëndetshme dhe e lumtur gjatë shtatzënisë suaj. Tashmë që […]

10 shenjat e hershme të shtatzënisë

A mund të jeni shtatzënë? Disa simptoma mund të shfaqen afërsisht në kohën kur nuk iu kanë ardhur periodat, apo një javë apo dy më […]

Të mbeturit shtatzënë

Të paturit e një fëmije mund të duket gjëja më natyrale në botë, por për shumë kjo nuk është e tillë. Të mbeturit shtatzënë mund […]

Shtatzënia me “risk të lartë”

Shtatzënia është emocionuese, por ndonjëherë edhe shqetësuese. Çfarë ndodh në qoftë se keni ndonjë problem? Pasja e disa problemeve specifike me shëndetin mund t’ju fusë […]

Shtatzënia dhe të qëndruarit në formë

Të qëndruarit në formë nënkupton gjëra të ndryshme për njerëz të ndryshëm. Disa duhet të jenë në gjendje për të qenë pjesëmarrës në maratonë. Për […]

Rezusi i gjakut

Gjaku i asnjë njeriu nuk është i njëjtë. Gjaku është i klasifikuar në një numër grupesh të ndryshme, më i njohuri është grupi ABO dhe […]

Tremujori i parë është vendimtar për zemrën e foshnjës

Studimet kanë gjetur se zhvillimi i ngadalshëm i fetus-it lidhet me probleme të mëvonshme kardiovaskulare. Fëmijët që kanë qenë të vegjël gjatë fazave të hershme […]

Shtatzënia: Kur duhet të keni fëmijën tjetër?

Metodat moderne të kontrollit të lindjes nënkuptojnë se shumica e çifteve mund të “planifikojnë” familjet e tyre. Ne ditët e sotme është evidente sidomos prirja […]

Amfetaminat: Shtatzënia dhe të ushqyerit me gji

Përdorimi i amfetamina-ve gjatë shtatzënisë mund të ndikojë në zhvillimin fetal. Përdorimi i amfetaminës lidhet me gjakrrjedhjen, lindjen para kohe dhe dështimin. Përdorimi i amfetaminës […]

Shtatzënia: Përgatitja për shtatzëninë

Nëse po mundoheni që të mbeteni shtatzënë, duhet të takoheni me doktorin tuaj dhe të diskutoni për ilaçet që po merrni, dhe nëse janë apo […]

Shtatzënia pas moshës 35 vjeçare

Ndërkohë që shumë gra mbi 35 vjeç kanë shtatzëni normale, gjithsesi femrat e kësaj moshe kanë “konsiderata” të veçanta për shtatzëninë. Bërja e zgjedhjeve të […]

Streptokoku i grupit B dhe shtatzënia

Streptokoku i grupit B (strep i grupit B) është një bakter i zakonshëm që gjendet në trup. Ai është zakonisht i padëmshëm tek të rriturit. […]

Faktorët e rezusit dhe shtatzënia

Gjaku i asnjë njeriu nuk është i njëjtë. Gjaku është i ndarë në grupe, më i njohuri është sistemi ABO në të cilën gjaku i […]

Diabeti dhe mbetja shtatzënë

Pasja e kushteve kronike si diabet-i kërkon monitorim të kujdesshëm të shëndetit gjatë shumicës së kohës dhe kjo bëhet edhe më e rëndësishme gjatë shtatzënisë, […]

Disa shenja të tjera që autizmi mund t’i shfaqë gjatë shtatzënisë

Fëmijët me autizëm shfaqin zona të vogla (arna) që tregojnë çrregullim të aktivitetit të trurit, në shtresat e jashtme të tij, sipas një studimi të […]

Lodhja e shtatzënisë: 6 mënyra për t’u ndjerë më pak e lodhur

Dobësimi, lodhja dhe rraskapitja, çfarëdo që ju ta quani atë, është një pengesë. Këtu ju do të gjeni se çfarë e shkakton lodhjen dhe çfarë […]

Shanset për të pasur binjakë

Pyetje: “Po përpiqem të mbetem shtatzënë. Cilat janë shanset që të kem binjakë”? Nuk është e pazakontë kur ju përpiqeni të mbeteni shtatzënë, që t’i […]

Probleme të fjetjes gjatë shtatzënisë

Si të gjendet pozicioni i duhur për të fjetur, të menaxhohet zgjimi natën (dhe nevoja juaj konstant-e për të urinuar) dhe të fitohet një e […]

Pozicionet e fjetjes gjatë shtatzënisë

Pyetje: “Unë zakonisht fle përmbys, por tashmë që po bëhem më e madhe, duket se do të kem probleme. A është e parrezikshme të fle në […]

7 shqetësimet më të sikletshme të shtatzënisë

Si të përballeni me gazrat e tepërt, hemorroidet, aknet dhe shqetësime të tjera Shtatzënia ju ndryshon jetën, por dhe trupin tuaj. Me siguri që ju […]

Përmasat e fetusit ndikojnë në rrezikun që foshnja të lind i vdekur

Një studim i fundit e lidh peshën anormalisht të ulët ose të lartë me mundësitë më të mëdha të vdekjes fetal-e. Ky studim i madh i […]

Shtatzënia pas moshës 35 vjeç

Siç e thotë proverbi: Mosha nuk është gjë tjetër veç një numër. Por kur vjen puna për të mbetur shtatzënë dhe për të pasur një […]

Aborti: Çfarë ndodh pas abortit

Pushimi pas një abort-i është i domosdoshëm. Është normale që të ndiheni fizikisht dhe emocionalisht të rënë. Nëse është e mundur merrni disa ditë pushim nga […]

Dështimi: Vështrim i përgjithshëm

Dështimi është humbja e një shtatzënie gjatë 20 javëve të para të saj. Zakonisht, është mënyra si trupi juaj e përballon shtatzëninë që ka pasur […]

Folatet dhe shtatzënia

Parandalimi i defektit të tubit nervor Kërkimet e fundit kanë treguar se gratë, që kanë nivele të larta të folateve (acid folik), përpara se të […]

Shëndeti gjatë shtatzënisë

Shtatzënia është një gjendje e natyrshme që përparon pa ndërprerje në pjesën më të madhe të grave. Para se të mbeteni shtatzënë, është e këshillueshme […]

Amniocenteza: Çfarë duhet të dini

Një amniocentezë është një test që përfshin futjen e një gjilpëre të hollë në barkun e një gruaje shtatzënë për të marrë një mostër të […]

Mbrojtja nga astma dhe alergjitë – ekspozimi ndaj kafshëve përpara lindjes

Ekspozimi ndaj kafshëve para lindjes mund të mbrojë fëmijët kundër zhvillimit të astmës dhe alergj-ive, sugjeron një studim. Në atë që besohet të jetë studimi […]

8 shenja të hershme të shtatzënisë

Pyesni veten nëse jeni shtatzënë? Një test i shtatzënisë është mënyra me anën e së cilës do ta mësoni me siguri. Por në qoftë se […]

Shëndeti dentar gjatë shtatzënisë

Shtatzënia mund të shkaktojë një sërë ndryshimesh në shëndetin oral, përfshirë gingivitin gjatë shtatzënisë (inflamacion i mishrave) dhe shtatzëninë epulis (një rritje të mishit të […]

Lëvizja e fetusit: Të ndjeni shkelmat e foshnjës tuaj

Kur duhet të filloj të ndjej lëvizjen e foshnjës time? Ju ndoshta nuk do ta ndjeni shkelmimin e foshnjës tuaj deri midis javës së 16-të […]

Kontrolli gjashtë javë pas lindjes

Përse ju nevojitet një kontroll i pas lindjes? Mjeku ose mamia juaj do të duan t’u vizitojnë katër deri në gjashtë javë pas lindjes për […]

Dështimi

Sa i zakonshëm është dështimi? Dështimi (i njohur gjithashtu edhe si abort spontan) është rezultati i trishtuar i një përqindjeje të lartë të shtatzënive. Është […]

Lidhja e diabetit gjatë shtatzënisë me autizmin

Sipas një studimi të bërë në SHBA, nënat që kanë kushte metabolike duke përfshirë edhe diabetin e tipit 2 ose diabetin e shtatzënisë, presionin e […]

Shtatzënia molare

Një shtatzëni molare ndodh kur indi që normalisht bëhet fetus, në vend të kësaj bëhet një tumor anormal në mitër. Edhe se ai nuk është […]

Shtatzënia ektopike

Ektopi do të thotë “jashtë” ose “në vendin e gabuar”. Tek afërsisht një në 100 gra shtatzëna ekziston një shtatzëni ektopike – që formohet jashtë […]

Ethet

Ethet shfaqen kur temperatura e trupit ngrihet mbi normalen. Temperatura normale e trupit është ndërmjet 36 dhe 37° C, por kjo mund të ndryshojë nga […]