Seksioni i mëposhtëm përmban artikuj nga më të ndryshmit mbi të qënit nënë. Mund të zbuloni të gjitha aspektet e balancimit të karrierës me rritjen e fëmijës dhe të gjitha problemet e mundshme që vijnë pas lindjes.

6 gabime të cilat tregojnë që je nënë për herë të parë

Disa ditë më parë, kur isha duke parë me vëmendje nëpër korridoret e një dyqani ushqimesh bashkë me vajzën time 2 vjeç e gjysmë, dallova […]

9 Ndryshime pas lindjes për të cilat askush nuk ju tregon

Pas lindjes së fëmijës, ju mund të zbuloni disa gjëra të çuditshme në trupin tuaj, për të cilat askush nuk ju ka paralajmëruar. “Përse askush […]

Humbja e peshës: E vërteta për heqjen e kg-ve të tepërt pas lindjes

Shumë gra pyesin veten se sa kohë do t’u duhet që të humbasin peshën e foshnjës dhe të kthehen në trupin e para lindjes. Këtu […]

Cilat janë shkaqet e gjakderdhjes në tremujorin e parë të shtatzënisë?

Rreth 20% e grave kanë pak gjakderdhje gjatë 12 javëve të para të shtatzënisë. Shkaqet e mundshme të gjakderdhjes në tremujorin e parë përfshijnë: Gjakderdhja […]

Depresioni postnatal: Çfarë është ai?

Ardhja e një foshnje në jetë është zakonisht një ngjarje e lumtur, por gjithashtu mund të jetë një periudhë e vështirë gjatë së cilës duhen […]

Sëmundja e mëngjesit

Sëmundja e mëngjesit është një nga simptomat më të zakonshme dhe më të njohura të fillimit të shtatzënisë. Midis 7 dhe 8 nga çdo 10 […]

A mundet që stresi juaj të ndikojë fetusin?

Siç rezulton, presioni i vazhdueshëm mund ta rrezikojë foshnjën tuaj. Sjellja e një njeriu të ri në këtë botë nuk është një detyrë e lehtë. […]

8 hapa të thjeshtë për banjën e parë të foshnjës tuaj

Banjat me sfungjer Rreth javës së parë më e mira është që t’i bëni foshnjës tuaj banja me sfungjer, me një shtupë të njomur me […]

Zakoni i ndjekjes së TV nga nënat e ardhshme mund të ndikojë në peshën e fëmijës

Ndjekja e TV gjatë vakteve të ushqimit dhe ushqyerja e fëmijëve mund të përgatisin terrenin për obezitet në fëmijëri. Kur një nënë e ardhshme i […]

A mund të nxitet procesi i lindjes në mënyrë natyrale?

Ekspertët e lindjeve nuk mendojnë se shumica e metodave shtëpiake në lidhje me këtë mund të funksionojnë. Ka vetëm një javë kohë deri në datën […]

Shpjegim i porosive për shtimin në peshë gjatë shtatzënisë

Çdo grua që pret një fëmijë mendon për shtimin në peshë gjatë shtatzënisë. Disa e marrin shtatzëninë si licencë për të ngrënë sa të duan. […]

Shtatzënia dhe vitaminat para lindjes

Cilat janë vitaminat e paralindjes? Një dietë e shëndetshme është gjithmonë një ide e mirë, veçanërisht gjatë shtatzënisë. Gjatë shtatzënisë është mirë të merren vitamina […]

Dilema e nënës së re: Si t’ia dalë mbanë me një foshnjë dhe një qen

Pyetje: “Qeni im ishte foshnja ime dhe atij i kushtoja të gjithë vëmendjen para se të lindja fëmijën. Qysh kur e kam sjellë në shtëpi […]

Trupi juaj i pas shtatzënisë

Nuk është sekret që trupi juaj ndryshon shumë gjatë shtatzënisë, kështu që ju mund të pyesni se si do të dukeni pas lindjes së një […]

Amfetaminat: Shtatzënia dhe të ushqyerit me gji

Përdorimi i amfetamina-ve gjatë shtatzënisë mund të ndikojë në zhvillimin fetal. Përdorimi i amfetaminës lidhet me gjakrrjedhjen, lindjen para kohe dhe dështimin. Përdorimi i amfetaminës […]

Shtrydhja e qumështit të gjirit

Ka një numër arsyesh se përse nëna që ushqen beben me gji dëshiron të shtrydhë qumështin sesa të ushqejë beben direkt nga gjiri: Bebja mund […]

Çfarë duhet veshur gjatë shtatzënisë

Veshjet e amësisë kanë bërë një rrugë të gjatë. Vetëm një gjeneratë më parë (shikoni fotografitë e nënës tuaj dhe do ta konstatoni këtë gjë), […]

Shtatzënia pas moshës 35 vjeçare

Ndërkohë që shumë gra mbi 35 vjeç kanë shtatzëni normale, gjithsesi femrat e kësaj moshe kanë “konsiderata” të veçanta për shtatzëninë. Bërja e zgjedhjeve të […]

Nënat janë më të dëshpëruara 4 vjet pas lindjes

Mund të nevojitet të mendohet sërish për shërbimet e shëndetit mendor të nënave. Një studim sugjeron që depresioni i nënave është më i zakonshëm pasi […]

Siguroni zonën ku luan foshnja juaj

Pasi foshnja juaj bëhet i lëvizshëm, koha e lojës merr një dimension krejt tjetër. Këtu gjeni si ta ruani të lëvizshmin tuaj të vogël të […]

Faktorët e rezusit dhe shtatzënia

Gjaku i asnjë njeriu nuk është i njëjtë. Gjaku është i ndarë në grupe, më i njohuri është sistemi ABO në të cilën gjaku i […]

9 mënyra të lehta për të humbur peshën e shtuar gjatë shtatzënisë

Bonus! Këto detyra të përditshme të një nëne mund t’ju ndihmojnë që të hiqni nga vetja peshën që keni shtuar gjatë shtatzënisë. Në qoftë se […]

Gjëra të domosdoshme që duhet të keni gjatë amësisë: Nga koka tek këmbët

Nuk është e domosdoshme që gjithçka të jetë e re domosdo, por çdo nënë që pret një fëmijë duhet të hapë një vend në sirtarët […]

Veshja e amësisë

Këtu janë parimet bazë që ju bëjnë të mbani foshnjën tuaj e të ndiqni modën. Shanset janë që ju do ta bëni këtë gjë, ose […]

Lodhja e shtatzënisë: 6 mënyra për t’u ndjerë më pak e lodhur

Dobësimi, lodhja dhe rraskapitja, çfarëdo që ju ta quani atë, është një pengesë. Këtu ju do të gjeni se çfarë e shkakton lodhjen dhe çfarë […]

Si është jeta juaj seksuale pas lindjes së foshnjës?

Lindja e një fëmije është një përvojë e mrekullueshme që të ndryshon jetën, por pa marrë parasysh se sa e doni fëmijën tuaj, përkujdesja për […]

7 shenja që fëmija juaj i moshës para shkollore ju do

Sillet keq. Ju ktheheni për të biseduar me një shoqe në fushën e lojës dhe fëmija juaj i moshës para shkollore fillon të rrëmbejë lodra dhe […]

Shqetësimet gjatë ushqyerjes me gji

Thimtha të pezmatuar dhe gjinj të ndjeshëm, këto janë probleme të zakonshme për nënat e reja që i ushqejnë me gji foshnjat e tyre. Më […]

Probleme të fjetjes gjatë shtatzënisë

Si të gjendet pozicioni i duhur për të fjetur, të menaxhohet zgjimi natën (dhe nevoja juaj konstant-e për të urinuar) dhe të fitohet një e […]

Pozicionet e fjetjes gjatë shtatzënisë

Pyetje: “Unë zakonisht fle përmbys, por tashmë që po bëhem më e madhe, duket se do të kem probleme. A është e parrezikshme të fle në […]

Gërhitja gjatë shtatzënisë

A e rrëzoni shtëpinë çdo mbrëmje me simfoninë tuaj nokturne të hundës? Ja se çfarë duhet të dini lidhur më gërhitjen gjatë shtatzënisë dhe çfarë […]

Dieta për nënat që ushqejnë me gji

Ju ende nuk keni përfunduar së ngrëni sa për dy vetë. Në vijim do të tregohet se si të merrni lëndët e duhura ushqimore për […]

7 shqetësimet më të sikletshme të shtatzënisë

Si të përballeni me gazrat e tepërt, hemorroidet, aknet dhe shqetësime të tjera Shtatzënia ju ndryshon jetën, por dhe trupin tuaj. Me siguri që ju […]

Bllokimi dhe inflamacioni i gjirit

Të ushqyerit me gji ka problemet e veta sidomos në javët e para pas lindjes. Ajo është e lehtë të harrohet gjatë kësaj kohe dhe […]

7 shenja që fëmija juaj i rritur ju do

Ju jeni konfident i tij Kur ai vjen tek ju me një problem të vetin kjo tregon që ka besim tek ju. Ai e di […]

Folatet dhe shtatzënia

Parandalimi i defektit të tubit nervor Kërkimet e fundit kanë treguar se gratë, që kanë nivele të larta të folateve (acid folik), përpara se të […]

7 shenja që tregojnë që i vogli juaj ju do

Kopjon shprehjet tuaj të fytyrës. Shprehjet e fytyrës tuaj janë më ngjitëse për fëmijën tuaj se sa virusi më i ri. Ja sepse ai shpesh […]

7 shenja që tregojnë se foshnja juaj ju do

Foshnja Ju shikon në sy. Të porsalindurit (sipas OBSH-së i porsalindur konsiderohet fëmija gjatë katër javëve të para të lindjes) pëlqejnë të shohin fytyra, dhe juaja […]

Bronkiolitet

Bronkiolit-et janë infeksione virale që shfaqen në vjeshtë dhe në dimër. Më shumë preken bebet nën një vjeç. Simptomat e bronkioliteve Simptomat e zakonshme janë […]

Depresioni postnatal: Strategjitë për t’u ndjerë më mirë

Strategjitë e mëposhtme përmirësojnë nivelet e mirëqenies për gratë që përjetojnë depresion ante-natal ose post-natal. Të ndjerit të dëgjuar: të paturit e mundësisë për të […]

Shëndeti dentar gjatë shtatzënisë

Shtatzënia mund të shkaktojë një sërë ndryshimesh në shëndetin oral, përfshirë gingivitin gjatë shtatzënisë (inflamacion i mishrave) dhe shtatzëninë epulis (një rritje të mishit të […]

Lëvizja e fetusit: Të ndjeni shkelmat e foshnjës tuaj

Kur duhet të filloj të ndjej lëvizjen e foshnjës time? Ju ndoshta nuk do ta ndjeni shkelmimin e foshnjës tuaj deri midis javës së 16-të […]

Kontrolli gjashtë javë pas lindjes

Përse ju nevojitet një kontroll i pas lindjes? Mjeku ose mamia juaj do të duan t’u vizitojnë katër deri në gjashtë javë pas lindjes për […]

7 marifete mbijetese për prindërit e vetëm

Rritja e një fëmije është si një udhëtim në oqean, plot me stuhi të furishme, dallgë të ashpra dhe herë pas herë qetësi plot diell. […]

Si ta merrni veten pas një përvoje të keqe në lindje?

Për muaj të tërë jeni përgatitur për një lindje të përsosur. Keni ndjekur mësimet për lindjen e fëmijëve, keni lexuar libra dhe jeni praktikuar për […]

Depresioni postnatal: Amësia mund t’ju bëjë të ndiheni të trishtuara

Kur çiftet vendosin që të kenë një fëmijë ato përfytyrojnë një fëmijë shumë të bukur, plot me jetë dhe të gëzuar. Ato gjithashtu mund të […]

Testi i ovulacionit

Lirimi i vezëve nga vezorja (ovulacion) është i kontrolluar nga i ashtuquajturi hormoni luteinizues (LH). Nivelet e LH rriten ndjeshëm rreth 24 në 36 orë […]

Pajisjet intrauterine mund të mbrojnë kundër kancerit të qafës së mitrës

Sipas një studimi në 20.000 gra, pajisjet intrauterin-e (IUD-të, një formë afatgjatë kontracepsion-i) mund të ndihmojnë kundër zhvillimit të kancerit të qafës së mitrës. Gratë […]