Hidhini një shikim artikujve të mëposhtëm për të mësuar rreth gjëndjeve të dhimbshme dhe sesi ato mund të trajtohen.

Dalja e dhëmbëve

Tek shumica e fëmijëve dhëmbët dalin midis moshës 5 dhe 9 muajshe, por disa fëmijë lindin me dhëmbë. Kur ata janë rreth 12 muajsh, shumica […]

Dhimbja vaginale dhe vulvodinia

Fakte mbi dhimbjen vaginale dhe vulvodininë: Vulvodinia i referohet dhimbjes në zonën e vulvë-s dhe vaginës për të cilën nuk është identifikuar ndonjë shkak. Vulvodinia […]

Menaxhimi i dhimbjes pas një ndërhyrje kirurgjikale (operacioni)

Menaxhimi i dhimbjes pas një ndërhyrje kirurgjikale fillon që para operacionit. Kur dëgjoni mjekun tuaj të thotë fjalët “Do të na duhet ta operojmë” mund […]

Ngërçi i këmbëve

Shumë njerëz vuajnë të paktën një herë në jetën e tyre nga përvoja e dhimbjeve të mëdha nga ngërçi i këmbëve. Ngërçi është spazmë me […]

Gurët në tëmth: Trajtimi

Shumica e gurëve të tëmthit nuk shkaktojnë simptoma (ashtuquajtur gurë të “heshtur”), dhe në përgjithësi nuk kërkojnë ndonjë trajtim. Megjithatë, gurët e tëmthit në fshikëzën […]

Dhimbjet e periodave: Opsionet e trajtimit

Dhimbjet e periodave njihen gjithashtu si dismenorre. Dismenorrea primare Dismenorrea primare ndodh kryesisht gjatë adoleshencës së vonë të një femre ose pranë të 20-tave. Ashpërsia […]

Dhimbja: Si e ndjeni atë

Shkencëtarët gradualisht janë duke ndarë proceset brenda trupit që çojnë në ndjesi të pakëndshme të dhimbjes. Këtu ka një shpjegim të thjeshtë se çfarë ndodh […]

Gurët në tëmth: Çfarë janë ato

  Gurët e tëmthit janë depozita guri që formohen në fshikëzën e tëmthit, një organ i vogël në formë dardhe i vendosur nën mëlçi. Fshikëza […]

Spondiloartropatitë

Çfarë janë spondiloartropatitë? Spondil-artropati-të janë një familje sëmundjesh kronike të nyjeve. Këto sëmundje shfaqën tek fëmijët dhe të rriturit. Ato përfshijnë spondilit-in ankilos, sindromën Reiter […]

Problemet me daljen e dhëmbëve

Një problem që përjetojnë të tëra bebet është ndjerja keq gjatë daljes së dhëmbëve. Kjo zakonisht fillon rreth muajit të gjashtë dhe ndodh me intervale […]

Hernia Diskale

Hernia diskale (disku i rrëshqitshëm), shfaqet kur njëra pjesë apo i gjithë disku sforcohet si pasojë e një pjese të dobët të tij. Kjo bën […]

Gurët në veshka

Gurët në veshka janë masa të forta kristalinash me forma dhe përmasa të ndryshme që formohen brenda sipërfaqes së veshkave. Ato zakonisht janë të përbëra […]

Mosfunksionimi i veshkave

Fakte për mosfunksionimin e veshkave Veshkat janë organ-et që ndihmojnë të filtrohen mbeturinat në gjak. Ato gjithashtu marrin pjesë në rregullimin e presionit të gjakut, […]

Kujdesi paliativ

Kujdesi paliativ është një kujdesje e koordinuar e dhënë nga mjekët specialistë, infermierët, vullnetarët, punonjësit social dhe punonjësit e kujdesit shpirtëror. Qëllimi i kujdesit paliativ […]

Dhimbjet e dhëmbit

Çfarë e shkakon dhimbjen e dhëmbit? Bakteri i prodhimit të acidit në gojë shkakton prishjen e dhëmbëve duke kthyer sheqernat e tharmëtueshëm të tilla si, […]

Koha e daljes së dhëmbëve dhe e rënies së tyre tek fëmija juaj

Madje edhe para se foshnja juaj të jetë lindur, kicat e dhëmbëve fillojnë të shfaqen tek mishrat. Atëherë është koha që të dalin në dukje […]

Lëndimi i syve

Nganjëherë secili prej nesh ka lëndim të syve. Kjo është shqetësuese, por fatmirësisht zakonisht jo serioze. Shkaku më i shpeshtë është konjuktiviti, një inflamacion i […]

Çfarë po ju “thotë” gjuri juaj?

A krijojnë zhurma gjunjët tuaj? Ndoshta nuk ka asjnë arsye për t’u shqetësuar. Zhurmat kërcitëse dhe tingujt këputës,  nuk janë zakonisht shenja se diçka nuk […]

Gurët në tëmth: Simptomat

Rreth 70% e njerëzve që kanë gurë në tëmth nuk kanë simptoma të dukshme dhe shpesh nuk janë në dijeni për praninë e tyre. Gurët […]

Dhimbjet e periodave

Gjatë një cikli menstrual normal, është e zakonshme që gratë të vuajnë disa dhimbje. Një lloj dhimbjeje që mund të përjetoni është dhimbja kongjestive. Kjo […]

Pankreatiti: Gjithçka që ju duhet të dini

Pankreatiti është një inflamacion i pankreasit (një nga organ-et e sistemit të tretje-s). Ai  zhvillohet kur enzimat tretëse, që pankreas-i juaj prodhon që të tresë […]

Çrregullimet e nyjes temporomandibulare

Nyja temporomandibulare (TMN: TJ-Temporomandibular joint) është nyja para veshit, ku nyja e nofullës bashkohet me atë të kafkës. Problemet me TMN dhe muskujt që kontrollojnë […]

Sindroma e shqetësimit të këmbëve

Rreth 5-15% e njerëzve mund të kenë probleme për të fjetur për shkak se vuajnë nga sindroma e shqetësimit të këmbëve (RLS). Simptomat e sindromës […]

Dhimbja dhe analgjezia e re: Disa do të mallkojnë për të

Shumë njerëz shajnë e bërtasin kur pësojnë aksidentalisht diçka, por kërkimet e reja tregojnë se kjo mund të jetë gjë e mirë (NeuroReport 2009; 20: 1056-60). […]

Qelizat gjigante arterite dhe polimialgjia reumatoide

Qelizat gjigante arterite (gjithashtu të njohura si arteritet e përkohshme) është një gjendje që ndodh aty ku ka inflamacion të enëve të gjaku-t, që përfshin […]

Fibromialgjia

Fibromialgjia është një sindromë dhimbjeje kronike. Njerëzit me fibro-mialgji përjetojnë djegie ose dhimbje në zona të ndryshme të trupit, duke përfshirë nyjet. Ata janë gjithashtu […]

Endometrioza

Endometrioza është një gjendje në të cilën indet endometriale – ind që është gjetur në rreshtim të mitrës (endometrium), rritet në vende jashtë mitrës. Qelizat […]

Dhimbjet e kancerit

Shumë njerëz kanë frikë kancerin sepse ata e shoqërojnë sëmundjen me dhimbjen. Ndërsa rreth një e treta e njerëzve janë duke u trajtuar nga kanceri dhe […]

Dhimbjet e këmbëve

Shumë njerëz janë të shqetësuar nga dhimbja e këmbëve. Edhe pse shumë nga shkaqet e këtij problemi nuk janë serioze është e rëndësishme që të […]