Alergjia e kikirikut tek fëmijët

Alergji-a ndaj kikirikëve është alergjia më e zakonshme dhe serioze tek fëmijët. Rreth 3 në çdo 100 fëmijë parashkollorë janë alergjikë ndaj kikirikëve. Për arsye […]

Mospërmbajtja e feçes tek fëmijët (enkopresa)

Bërja pis e veshjeve të brendshme është një problem tek fëmijët që vjen si rezultat i një kapsllëku kronik. Kjo njihet në mjekësi si enkopresa […]

Dylli i veshit

Dylli në vesh shkakton shqetësime të panevojshme. Shumë prindër shqetësohen që fëmija i tyre ka dyllë të tepërt në vesh dhe hasin vështirësi të mëdha […]

Apendiciti

Apendicit-i është inflamacion i apendiksit. Apendiks-i është një qese e shkurtër dhe e ngushtë e zorrëve, që është e mbyllur në një nga fundet. Apendiksi […]

Obeziteti tek fëmijët

Pesha e madhe dhe obeziteti përcaktohen nëpërmjet indeksit të masës trupore BMI (Body Mass Index). Ju mund të llogarisni BMI-në e fëmijës tuaj me të njëjtën […]

Dietë e shëndetshme për fëmijët

Vëzhgimet kanë treguar se shumë fëmijë mbajnë dietë të papërshtatshme. Të dhënat përfshijnë fakte si më poshtë: Shumë fëmijë nuk hanë fruta dhe perime; Marrja […]

Ambliopia (dembelizmi i syve)

Ambliopi-a është një shkaktar i zakonshëm i zvogëlimit të shikimit tek fëmijët. Kjo është për shkak të çrregullimit të zhvillimit normal të shikimit gjatë fëmijërisë. […]

Këshillat e kujdesit dentar për parashkollorët

Duhet të lani dhëmbët e fëmijës tuaj dhe ti kurajoni ato që të mësojnë për t’i larë dhëmbët në mënyrën e duhur, duke përdorur një […]

Astma: Bebet në çerdhe jo me më pak mundësi për të zhvilluar astmën në fëmijëri

Tendenca e të shkuarit në çerdhe gjatë fëmijërisë nuk është protektive ndaj astmës në fëmijërinë e vonë, treguan kërkuesit (Am J Respir Crit Care Med, […]

Antibiotikët dhe fëmijët

Antibiotikët janë ilaçe që përdoren për të trajtuar infeksionet e shkaktuara nga bakteret. Ato janë ilaçe shumë të mira që kanë shpëtuar jetën e shumë […]

Kujdesi për dhëmbët: Të miturit dhe fëmijët

Shëndeti i plotë i gojës së një fëmije fillon që në shtatzëninë e nënës sepse dhëmbët e bebit fillojnë të formohen para lindjes. Nëse jeni […]

Problemet e dëgjimit tek fëmijët

Dëgjimi i dobët është një problem i madh për fëmijët. Ai prek aftësinë e tyre për të mësuar për të folur, lexuar dhe edukuar. Rreth […]

Refluksi tek fëmijët

Shumë njerëz përjetojnë ndjenjë jo të mirë kur kanë atë që njihet si refluks ose urth. Kjo vjen si pasojë e acidit të stomaku-t që […]

Udhëheqës vizual: Sëmundjet e fëmijërisë që çdo prind duhet t’i dijë

[ssba_hide]

Grykët tek fëmijët

Të gjithë prindërit e dinë se fëmijët e vegjël preken lehtë nga grykët dhe e ftohura, kryesisht në stinë të ftohta të vitit, në muajt […]

Kolla

Të paturit  e një kolle është një nga arsyet më të shpeshta që njerëzit, kryesisht fëmijët, të shkojnë tek mjeku. Edhe pse kollitja mund të […]

Temperaturat dhe konvulsionet febrile tek fëmijët

Të paturit e një temperature të lartë (ethe) është një ngjarje e zakonshme në fëmijëri dhe është zakonisht një shenjë infeksioni. Disa fëmijë ndjehen shumë […]

Mungesa e hekurit tek fëmijët

Hekuri duhet për të formuar hemoglobinë-n, që është pjesë e qelizave të kuqe të gjakut që mban dhe transporton oksigjenin në trup. Hekuri është gjithashtu […]

Synetllëku: Ekspertët në SHBA shqyrtojnë këshillat aktuale

Mjekët pediatër amerikanë po shqyrtojnë nëse duhet të ndryshojnë pozicionin e tyre lidhur me synetllëkun tek djemtë e porsalindur (sipas OBSH-së i porsalindur konsiderohet fëmija gjatë […]

Shikimi juaj në fëmijëri

Ju keni vënë re që fëmija juaj i picërron sytë. A ka ai një problem me shikimin? Të shikuarit vëngër mund të jetë një shenjë […]

Dhimbjet e barkut tek foshnjat

Dhimbja e barkut është një gjendje shumë e zakonshme. Ajo është një gjendje e pashpjegueshme, e të qarave të vazhdueshme që ndodh tek foshnjat e […]

Niveli optimal i sheqerit në gjak për fëmijët me diabet të tipit 1

Ekspert-ët në Shoqatën Amerikane të Diabetit po këshillojnë një objektiv më të ulët të sheqerit në gjak për fëmijët dhe adoleshentët me diabet mellitus tipi […]

Rregullimi i dëgjimit dhe fëmijët e shkollave

Termat “vështirësi në dëgjim”, “shurdhim” dhe “rregullim i dëgjimit” mbulojnë një sërë gjendjesh që përfshijnë aftësinë e dëgjimit tek fëmijët dhe shpesh zhvillimin e tyre […]

Kapsllëku tek fëmijët

Kapsllëku është një problem i zakonshëm tek fëmijët, që karakterizohet nga ekzistenca e feçeve të forta, të thata, që janë të vështira për t’u nxjerrë. […]

Goditja nga nxehtësia dhe lodhja nga nxehtësia

Sëmundjet e nxehtësisë si goditja nga nxehtësia dhe lodhja nga nxehtësia ndodhin kur trupi nuk ftohet vetë. Nëse temperaturat e ajrit rriten ose nëse bëni […]

Diarreja

Diarreja ndodh kur lëvizjet e zorrëve bëhen më të ujshme dhe më të shpeshta se zakonisht ose të dyja së bashku. Të ndenjurat mund të […]

Lëndimi i syve

Nganjëherë secili prej nesh ka lëndim të syve. Kjo është shqetësuese, por fatmirësisht zakonisht jo serioze. Shkaku më i shpeshtë është konjuktiviti, një inflamacion i […]

Të lagurit e krevatit

Është e lagura e krevatit diçka normale? Lagia e krevatit (urinim i pavullnetshëm natën) është zakonisht një problem i vogël i cili, nëse trajtohet keq, […]

Grykët: Simptomat dhe trajtimi

Grykët përbëjnë një infeksion të kutisë së zërit (laringu) dhe të kanalit të frymëmarrjes (trakeja), në të cilën rrugët e frymëmarrjes ngushtohen dhe bllokohen pjesërisht. […]

Testi i funksionimit të mushkërive tek fëmijët

Testet e funksionimit të mushkërive (pulmonar) janë kryer për një sërë arsyesh tek fëmijët. Ato mund të ndihmojnë në marrjen e diagnozë-s dhe përcaktimin e […]

Ethet e gjëndrave

Ethet e gjëndrave (të njohura si mononukleozë infektive) janë sëmundje infektive të shkaktuara nga një virus që quhet Epstein-Barr (EBV). Ethet e gjëndrave janë  një sëmundje […]

Termometrat infrared dështojnë në testin për fëmijët me ethe

Prova të reja kanë hedhur dyshime mbi saktësinë e termometrave infrared të lëkurës që janë përdorur për të zbuluar ethet tek fëmijët. Një studim Italian, […]

Ethet

Ethet shfaqen kur temperatura e trupit ngrihet mbi normalen. Temperatura normale e trupit është ndërmjet 36 dhe 37° C, por kjo mund të ndryshojë nga […]

Hidrocelat

Hidrocela është një grumbullim jo i dhimbshëm i lëngjeve ujore rreth njërit apo të dy testikujve. Këto ënjtje mund të jenë jo të këndshme për […]

Obeziteti i fëmijëve: Lojërat kompjuterike janë një aleat në luftimin e obezitetit të fëmijëve

Fëmijët të cilët rregullisht luajnë lojëra kompjuterike siç është Nintendo mund të djegin shumë energji e cila është në të njëjtën shkallë me energjinë që […]

Ekzema: Parandalimi dhe trajtimi

Ekzema, e njohur si dermatit atopik, është një lloj inflamimi kronik i lëkurës (i vazhdueshëm ose i përsëritur). Njerëzit me ekzemë kanë një lëkurë të […]

Morrat e kokës

Morrat – Pediculosis capitis (morri i kokës), të njohura gjithashtu si thërrija (që janë zakonisht vezët e morrave) jetojnë, hanë dhe rriten në flokët dhe […]

Gishtpëllumbi

Shumë fëmijë të vegjël kanë kthim të gishtave të këmbëve nga poshtë, që në anglisht ka termin intoeing, ose “pigeon toes” (gishtpëllumbi), një gjendje në […]

Shëndeti i këmbëve tek fëmijët

Këmbët e fëmijëve nuk janë të njëjta me këmbët e të rriturve. Këmbët e bebeve dhe të vegjëlve janë të buta dhe të përpunueshme sepse […]

Grykët

Çfarë janë grykët? Grykët ndodhin kur bajamet tuaja inflamohen, infektohen dhe skuqen. Bajamet janë gjëndra që shtrihen në dy grupe në të dyja anët e […]

Vesi i kollës tek fëmijët

Vesi i kollës ka të bëjë me një kollë që shfaqet në mungesën e ndonjë sëmundjeje që e shkakton atë. Vesi i kollës prek më […]

Ekzema: Peshku redukton rrezikun e ekzemave tek fëmijët

Një studim sugjeron se marrja e vajit të peshkut në vitin e parë të jetës mund të luajë një rol në reduktimin e rrezikut për […]

Aftësitë e pakta për ushtrime fizike tek fëmijët mbipeshë

Një studim tregon se fëmijët mbipeshë kanë pak aftësi për të performuar lëvizje bazë që kërkohen për të bërë forcimin e fizikut, si goditjet, rrëshqitjet […]

Kolesteroli i lartë tek fëmijët

Shenjat klinik-e të aterosklerozë-s (shëndoshjes në zonat e arterieve) mund të shikohen që në hershmëri tek fëmijët. Këto çojnë në dëmtimin progresiv të arterieve duke […]

Kardiomiopatia tek fëmijët

Kardio-miopati është termi i përdorur për të përshkruar një sërë sëmundjesh të muskulit të zemrës, ku aftësia e zemrës për të pompuar gjaku-n në mënyrë […]

Infeksioni i veshit të mesëm dhe aparati i dëgjimit

Dëmtimi i veshit të mesëm është shkaku më i zakonshëm i humbjes së dëgjimit tek fëmijët. Infeksioni i veshit të mesëm gjithashtu është quajtur otit […]

Krizat febrile

Krizat febrile janë të zakonshme tek fëmijët, kryesisht tek bebet. Ato prekin rreth 2-4% të fëmijëve dhe përgjithësisht shfaqen midis moshave 3 muajsh deri në […]

Byci

Byci ose hordeolumi është një infeksion i një qeske ose gjëndre të bazuar në qerpik. Një fryrje e vogël mund të shfaqet në kapakun e […]

Diabeti: Këshilla për fëmijët e shkollave

Diabeti (gjithshtu i quajtur diabeti mellitus) është një sëmundje kronike e karakterizuar nga niveli i lartë i glukozës në gjak (sheqeri në gjak) si rezultat […]

Diabeti tek adoleshentët

Diabeti (gjithashtu i quajtur diabeti mellitus) është një gjendje kronike (e vazhdueshme) e karakterizuar nga nivelet e larta të glukozës në gjak (sheqeri në gjak) […]

Moszbritja e testikujve

Nga çdo 100 djem të lindur, 3 deri në 5 do të kenë mungesë të një ose të dy testikujve nga skrotumi  i tyre, qese […]

Astma tek fëmijët nën 5 vjeç

Astma është relativisht e zakonshme tek fëmijët nën 5 vjeç. Edhe pse kjo është një gjendje e rëndë shëndetësore, astma mund të jetë edhe e […]

Artriti kronik juvenil

Statistikat tregojnë se përafërsisht një në 1000 fëmijë është prekur nga artriti kronik juvenil. Kjo mund të ndodhë në fëmijët e çdo moshe, por së […]