Mësoni gjithçka rreth problemeve të ndryshme që mund të keni me lëkurën, nga aknet e deri tek lythat.

Psoriaza: Çfarë duhet të dini

Psoriaza (emri i plotë psoriaza vulgaris) është një kondicion i zakonshëm lëkure, që karakterizohet nga ngjyra e kuqe, luspa në lëkurë ose kruarje. Luspat janë […]

Herpesi: Fakte themelore

Nëntë gjërat që ju duhet të dini rreth herpesit (herpes zoster) Njerëzit të cilët kanë patur linë e dhenve (90% e popullsisë), më vonë mund […]

Kruarja

Kruarjet mund të jenë një ndër ndjesitë fizike më stresante që mund të përjetohen. Janë gjithashtu shumë të vështira për t’u përshkruar. Pjesën më të […]

Kallot

Këmbët mund të përbëjnë një burim të madh shqetësimesh të rënda shëndetësore, duke e bërë të ecurën shumë të vështirë. Ndërmjet shkaqeve më të zakonshme […]

Herpesi

Herpes është një skuqje e dhimbshme e lëkurës që ndodh më shpesh në njërën anë të fytyrës. Zakonisht merr disa javë për t’u shëruar. Çfarë […]

Lichen sclerosis

Lichen sclerosis është një gjendje jo e zakonshme e lëkurës që mund të zhvillohet kudo në trup. Më shpesh ajo prek organ-et gjenital-e (vulvë-n tek […]

Flluskat

Një flluskë është një pjesë e ngritur e lekurës e mbushur me lëng që shfaqet kur shtresa e jashtme e lëkurës është e plagosur. Lëngu […]

Skuqja e lëkurës ose puçërrosja

Puçërrosja ose skuqja e lëkurës, është një skuqje e dhimbshme dhe e kruajtshme e puçrrave të vogla e të kuqe në zonën e prekur. Kjo […]

Keloidet

Keloid-et mund të konsiderohet se janë vraga që nuk dinë se ku të ndalojnë. Disa herë një keloidi i referohen si një vragë keloidi, ajo […]

Qasje të reja për mjekimin e akneve

Ende nuk ekziston ndonjë kurim për akne-t, por mjekimet e reja e bëjnë këtë shqetësim të përgjithshëm e të zakonshëm të adoleshencës më të lehtë […]

Udhëheqës vizual: 12 mënyra për ta shkatërruar lëkurën tuaj

[ssba_hide]

Udhëheqës vizual: 13 këshilla për kujdesin ndaj lëkurës tek meshkujt

[ssba_hide]

Një udhëzues i shpejtë për lëkurën e thatë të prirë për akne dhe si të trajtohet ajo

Çdokush e di që lëkura e prirë për akne prodhon yndyrë të tepërt. Por në luftën kundër puçrrave, disa e teprojnë. Pavarësisht nga prodhimi i […]

Udhëheqës vizual: Po ju paraqesim 12 ushqimet më të mira dhe më të këqija për Psoriazën

[ssba_hide]  

Udhëheqës vizual: Mënyra jo të zakonta për të reduktuar rrudhat

[ssba_hide]  

Udhëheqës vizual: Trajtimet dhe korrigjimet më të mira për celulitin

[ssba_hide]

Sëmundja e zhvoshkjes së lëkurës

Shumë njerëz e kruajnë lëkurën e tyre herë pas here, por ndonjëherë kjo e kalon masën dhe bëhet një sëmundje që quhet zhvoshkje e lëkurës. […]

Udhëheqës vizual: Puçrrat e fytyrës tek të rriturit: Shkaqet dhe Trajtimet

[ssba_hide]

Udhëheqës vizual: Guidë për nishanet

[ssba_hide]

Udhëheqës vizual: 18 Pyetje “të sikletshme” për bukurinë

[ssba_hide]

Djersitjet e natës

Mjekët e fushave të kujdesit parësor (mjekët e ambulancave, që mund të pikasin një sëmundje dhe të japin dhe ilaçe për disa syresh, si dhe […]

Udhëheqës vizual: Po ju tregojmë 10 ushqimet më të mira për një lëkurë të shëndetshme

[ssba_hide]

Melasma

Fakte mbi melasmën: Melasma është më e zakonshme tek gratë nga 20-50 vjeç; Ajo ka pamjen e vendeve me ngjyrë kafe, të nxira apo blu […]

Cistet

Cist-i është një qeskë (si një xhep indesh), e cila përmban lëng, ajër ose substanca të tjera. Cistet mund të shfaqen në çdo pjesë të […]

Reagimet e lëkurës ndaj produkteve kozmetike

Shumica e njerëzve mund të përdorin lirshëm të gjitha produktet kozmetike. Disa të tjerë mund të kenë reaksione alergji-ke ndaj disa prej tyre. Problemet shtrihen […]

Çfarë rezultatesh të presësh nga një lifting i qafës (tërheqje e lëkurës së qafës)

Lifting i qafës është një tërësi proçedurash për të përmirësuar pamjen e qafës tuaj. Këto proçedura mund të përfshijnë: Heqje të lëkurës së tepërt; Heqje […]

Ja 5 zakone që ju krijojnë rrudha në fytyrë

Është e qartë që ju keni kujdesin më të madh për lëkurën tuaj. Me siguri keni një shumëllojshmëri produktesh që e vërtetojnë këtë. Dakord, por […]

Ja veprimet më të thjeshta kundër plakjes së lëkurës në të përditshmen tuaj

Ju mund të thjeshtoni në minimum kujdesin për lëkurën dhe përsëri të dukeni e mrekullueshme. Pastroni fytyrën në mëngjes dhe pasdite Amy Derick, dermatolog-e ju […]

Djersitja: Djersitja e tepërt është quajtur hiperhidrozë

Djersitja është një proces normal që mban temperaturën e trupit konstant-e dhe ruan hidratimin e lëkurës. Hidratimi  i lëkurës në duar është i nevojshëm. Rreth […]

Thonjtë fallco – një burim i rrezikshëm infeksioni

Thonjtë fallco mund të ofrojnë një pamje tërheqëse, të pastër, por në bazë të kërkuesve në SHBA, ato mund jenë një burim i rrezikshëm infeksioni. […]

Impetigo (puçrrat në fytyrë)

Impetigo është një infeksion ngjitës i lëkurës. Zakonisht shfaqet tek fëmijët dhe foshnjat dhe fillon kur fëmijët nisin të shkojnë në çerdhe, kopësht ose shkollë. […]

Këmba e atletit (infeksioni mykotik i këmbës)

Këmba e atletit është një infeksion fungal i lëkurës, që është gjithashtu i njohur si tinea pedis (infeksion mikotik i këmbës) dhe nuk shfaqet vetëm […]

Skuqjet gjatë fëmijërisë

Fruthi Çfarë e shkakton fruthin? Fruthi shkaktohet nga një virus i quajtur Morbili-virus. Si transmetohet fruthi? Virusi i fruthit është ngjitës dhe përhapet nga njerëzit […]

Terapia e lazerit

Terapia e lazerit është duke u bërë shumë e domosdoshme për një sërë veprimesh kozmetike të lëkurës. Fjala lazer nënkupton amplifikimin e dritës nga emisionet […]

Vitiligo

Vitiligo është një çrregullim i pigmentimit të lëkurës që karakterizohet nga njolla të bardha të dhimbshme në pjesë të ndryshme të trupit. Edhe flokët në […]

Biologjia e lëkurës dhe struktura

Lëkura është më shumë sesa një shtresë e përshtatshme që ju ndan juve nga bota e jashtme. Lëkura është organi më i madh i qenies […]

Trajtimi i lëkurës së thatë

Zëvendësuesit e sapunëve, kremrat, kremrat pengues, përgatitjet anti-kruarje dhe zëvendësuesit e dusheve dhe banjove gjithashtu mund të ndihmojnë për problemet e lidhura me lëkurën e […]

Lëkura e thatë

Lëkura e thatë shpesh është karakterizuar si lëkurë e vdekur. Shpeshherë mund të ketë edhe kruarje të moderuar. Këmbët, pjesa e shpinës dhe duart zakonisht […]

Injeksionet e botoksit

Ndërkohë që shumë njerëz mendojnë se Botoksi është një trajtim shumë i mirë për rrudhat, ai në të vërtetë për shumë vite është përdorur si […]

Aknet: Kujdesi i lëkurës gjatë trajtimeve të akneve

Shumë trajtime për akne, si ilaçet topikale (sipërfaqësore) dhe oral-e, mund të shkaktojnë tharje, skuqje dhe irritim.  Kjo është për shkak se mjeku juaj ka […]

Përmbledhje mbi aknet

Akne-t janë një problem lëkure që zakonisht ndodh në adoleshencë. Lëkura juaj bëhet e yndyrshme, pore-t bllokohen dhe ju krijoni pika të zeza, dhe më […]

Aknet

Akne-t janë një gjendje lëkure që shkakton shfaqjen e puçrrave në fytyrë, qafë, kraharor dhe në supe. Shenjat e akneve janë pore të bllokuara të […]

Urtikaria

Urtikaria është një skuqje e kruajtshme, e karakterizuar nga një ngritje e vogël mbi sipërfaqen e lëkurës, që mund të shfaqet kudo në trup. Kjo është […]

Ekzema: Parandalimi dhe trajtimi

Ekzema, e njohur si dermatit atopik, është një lloj inflamimi kronik i lëkurës (i vazhdueshëm ose i përsëritur). Njerëzit me ekzemë kanë një lëkurë të […]

Ekzema

Çfarë është ekzema? Ekzema (gjithashtu e njohur si dermatit) është një problem i zakonshëm që prek shumë njerëz dhe në veçanti fëmijët. Simptomat kryesore janë […]

Parandalimi i dermatitit

Termi dermatit, ekzemë dhe skuqje shpesh janë përdorur për të shpjeguar të njëjtën gjendje. Simptomat e dermatitit përfshijnë skuqjen e butë në më të dukshme, […]

Lythat

Lythat janë ndër ankesat më të zakonshme të njeriut. Lythat shkaktohen nga virusi i papilomë-s humane (HPV-Human Papilloma Virus), ndaj të cilës janë të njohura të […]

Ngrirjet

Ngrirjet janë një nga format e zakonshme të dëmtimit nga i ftohti dhe mund të ndodhin si shkak i ekspozimit ndaj të ftohtit. Ngrirjet më […]

Ekzema: Peshku redukton rrezikun e ekzemave tek fëmijët

Një studim sugjeron se marrja e vajit të peshkut në vitin e parë të jetës mund të luajë një rol në reduktimin e rrezikut për […]

Aknet: Adoleshentët me akne kanë më shumë mendime për vetëvrasje

Sipas një studimi të kohëve të fundit, adoleshentët me akne, kryesisht meshkujt, kanë më shumë shanse që të përjetojnë përvoja problemesh mendore dhe mendimesh vetëvrasjeje […]

Tatuazhet rrisin rrezikun e hepatiteve

Ka një shqetësim në rritje që bërja e tatuazheve në oborret e shtëpisë mund të shtojnë transmetimin e viruseve që gjenden në gjak si p.sh. […]

Lazeri

Termi lazer është një akronim dhe vjen nga shkronjat fillestare të termit “Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation”, që do të thotë “Amplifikim drite nga […]

Të sëmurët me ekzemë duhet të shmangin përbërësit ushqimor të produkteve të lëkurës

Mund të jetë papërgjegjshmëri që njerëzit me ekzemë të përdorin produktet për trajtimin e lëkurës që përmbajnë ingredientë ushqimorë, paralajmëroi një specialist. Specialisti i alergji-së […]