Informacion rreth gjumit, pagjumësisë dhe çrregullimeve të tjera të gjumit, shkenca e të fjeturit dhe sesi të bëni një gjumë të mirë gjatë natës.

Insomnia dhe presioni i lartë i gjakut: Ekziston një lidhje ndërmjet tyre

Njerëzit që kanë insomnia kronike (të vazhdueshme), me kohëzgjatje të shkurtra të gjumit mund të kenë rritje të konsiderueshme të hipertension-it (presionit të lartë gjaku), […]

Gjumi i paktë është i lidhur me fitimin e peshës

Ndikimi që ka sasia e gjumit që një person merr me humbjen ose fitimin e peshës, është marrë në konsideratë kohët e fundit. Një studim […]

Gjumi

Me rritjen e moshës, pjesa më e madhe e njerëzve kanë nevojë për më pak gjumë. Nevoja për gjumë ndryshon nga individi në individ dhe e […]

Gjumi: Këshilla për një gjumë të mirë

Të gjithë i dinë përfitimet e një gjumi të mirë gjatë natës. Por për disa, të fjeturit nuk është gjë e thjeshtë. Me rritjen e […]

Udhëheqës vizual: Ushqimet ndjellëse dhe vrasëse të gjumit

[ssba_hide]

Vështirësitë e gjumit

Vështirësia për të fjetur (insomnia) nuk është një sëmundje. Megjithatë, mund të jetë simptomë e problemeve të tjera si stres, depresion, ankth, dhimbje ose problemet […]

Probleme të fjetjes gjatë shtatzënisë

Si të gjendet pozicioni i duhur për të fjetur, të menaxhohet zgjimi natën (dhe nevoja juaj konstant-e për të urinuar) dhe të fitohet një e […]

Pozicionet e fjetjes gjatë shtatzënisë

Pyetje: “Unë zakonisht fle përmbys, por tashmë që po bëhem më e madhe, duket se do të kem probleme. A është e parrezikshme të fle në […]

Gërhitja gjatë shtatzënisë

A e rrëzoni shtëpinë çdo mbrëmje me simfoninë tuaj nokturne të hundës? Ja se çfarë duhet të dini lidhur më gërhitjen gjatë shtatzënisë dhe çfarë […]

Hipnoza mund të ndihmojë për të përmirësuar gjumin e thellë

Studimet kanë gjetur se personat që sugjestionohen shumë nga hipnoza mund të kenë gjumë më të thellë pas një sugjestionimi hipnotik. Një seancë e shkurtër […]

Çrregullimi i gjumit i lidhur me diabetin

Çrregullimi i gjumit dhe ritmet cirkadiane (ritëm cirkadian) mund të pengojnë aftësinë e qelizave beta të pankreas-it për të sekretuar insulinë-n, duke çuar në krijimin […]

Pagjumësia mund të rrisë rrezikun e përjetimit të një ataku në tru, veçanërisht për të rinjtë

Njerëzit që vuajnë nga pagjumësia mund të kenë një rrezik në rritje për të pësuar një atak në tru, veçanërisht në qoftë se janë të […]

Udhëheqës vizual: Shkaqet e lodhjes dhe përgjumjes dhe mënyrat si t’i luftoni ato

[ssba_hide]

Trajtimi i insomnia-s (pagjumësisë)

Pilulat e gjumit klasifikohen nga farmacistët si ilaçe që mund të jepen vetëm me recetë. Disa prej tyre janë të kufizuara në vlefshmërinë e tyre […]

Gjumi: Çfarë i ndodh trupit tuaj

Shkencëtarët akoma nuk e dinë saktësisht arsyen se përse ne flemë gjumë, gjithashtu gjumi është shumë esencial për shëndetin tonë. Prandaj, çfarë ndodh pasi ne […]

Vështirësitë e gjumit janë të lidhura me marrëdhëniet e dobëta dhe depresionin

Pagjumësia duhet të trajtohet si një çështje madhore shëndeti, paralajmëron një raport i lëshuar nga Fondacioni Mendor i Shëndetësisë në Britani. Raporti, Çështja e gjumit, identifikoi një […]

Të fjeturit vetëm është një përfitim shëndetësor për çiftet

Ndërkohë që ndarja e një krevati mund të duket si një shenjë e dukshme e një marrëdhënieje të shëndetshme, ajo mund të jetë e dëmshme […]

Pilulat e gjumit rrisin rrezikun e vdekjes

Më shumë të dhëna kanë dalë duke treguar se pilulat e gjumit me recetë, siç janë temazepam ose zolpidem rrisin rrezikun e vdekjes. Kjo ka […]

Shumë gra të moshuara bëjnë gjumë të mirë

Të dhënat nga një studim 3 vjeçar i 10,430 grave të moshave 70 vjeçare, treguan se gati gjysma kishin raportuar që qëndronin zgjuar në orët […]