Lejojeni Doktoriim që t'ju mësojë sesi të përballoni problemet që mund të hasni në trupin tuaj.

Dylli i veshit

Dylli në vesh shkakton shqetësime të panevojshme. Shumë prindër shqetësohen që fëmija i tyre ka dyllë të tepërt në vesh dhe hasin vështirësi të mëdha […]

Lemza

Lemza është kontraktim i pavullnetshëm i muskulit të diafragmës, që sjell daljen e një sasie ajri dhe në të njëjtën kohë mbylljen e epiglot-ës (hapësira […]

Gjumi

Me rritjen e moshës, pjesa më e madhe e njerëzve kanë nevojë për më pak gjumë. Nevoja për gjumë ndryshon nga individi në individ dhe e […]

Gjumi: Këshilla për një gjumë të mirë

Të gjithë i dinë përfitimet e një gjumi të mirë gjatë natës. Por për disa, të fjeturit nuk është gjë e thjeshtë. Me rritjen e […]

Trupi juaj i pas shtatzënisë

Nuk është sekret që trupi juaj ndryshon shumë gjatë shtatzënisë, kështu që ju mund të pyesni se si do të dukeni pas lindjes së një […]

Kapsllëku

Fjala “kapsllëk” ka kuptime të ndryshme për njerëz të ndryshëm. Disa njerëz thonë se kuptimi i saj lidhet me mosvajtjen e shpeshtë në tualet, por […]

Vaksinimi

Pas ushqimit të parrezikshëm, ujit dhe kushteve të mira sanitar-e, masa më e rëndësishme për shëndetin publik në botë është vaksinimi. Shumë sëmundje infektive, të […]

Sëmundja e indit lidhës

Sëmundja e indit lidhës i referohet një grupi sëmundjesh që përfshijnë indin e pasur me proteina që i mbështet organ-et dhe pjesë të tjera të […]

Gjakrrjedhja nga hundët

Rrjedhja e gjaku nga hundët (i njohur gjithashtu si epistaksi) është një problem i zakonshëm. Përmasa e gjakrrjedhjes mund të ndryshojë nga e lehtë në […]

Kapsllëku: Çfarë duhet të dini

Kapsllëku ndodh kur përjetoni një ndryshim të zorrëve, në kohën ndërmjet lëvizjes së zorrëve. Kapsllëku shpesh shoqërohet nga sikleti në bark. Pse unë ngel kaps? […]

Kontrolli gjashtë javë pas lindjes

Përse ju nevojitet një kontroll i pas lindjes? Mjeku ose mamia juaj do të duan t’u vizitojnë katër deri në gjashtë javë pas lindjes për […]

Kapsllëku tek fëmijët

Kapsllëku është një problem i zakonshëm tek fëmijët, që karakterizohet nga ekzistenca e feçeve të forta, të thata, që janë të vështira për t’u nxjerrë. […]

Lemza: Përse na zë lemza

Pjesa më e madhe e njerëzve përjetojnë lemzën, një eksperiencë të parehatshme, shqetësuese dhe afatshkurtër. Por ndonjëherë lemza zgjat për një kohë të gjatë dhe […]

Sytë në diell

Pjesa më e madhe e njerëzve kanë njohuri rreth rreziqeve të diellit në lëkurë. Por mjaft syresh nuk e dinë që dielli gjithashtu mund të […]

Udhëheqës vizual: 25 mënyra për të qëndruar të shëndetshëm edhe jashtë vendit

[ssba_hide]

Udhëheqës vizual: Vaksinat për të rriturit: Çfarë duhet të dini rreth tyre

[ssba_hide]  

Kapsllëku: Shkaqet dhe simptomat

Kapsllëku i referohet mocioneve të parregullta të zorrëve dhe/ose dhimbjeve. Një lëvizje e zorrëve çdo ditë nuk është gjithmonë e nevojshme. Zakonet e zorrëve të […]

Jeta me qëllime mund të jetë më e gjatë

Ata që kishin aktivitete drejt një qëllimi të qartë, kishte më shumë të ngjarë të mbeteshin gjallë në fund të një studimi 14 vjeçar. Ju […]

Udhëheqës vizual: Si ta pushoni urthin natën

[ssba_hide]

Udhëheqës vizual: 18 sekretet për një jetë më të gjatë

[ssba_hide]

Të rrish ulur shumë: Sa e keqe është kjo?

Të qëndruarit ulur për një kohë të gjatë lidhet me një mori problemesh. Ja se si mund ta reduktoni kohën tuaj të qëndrimit ulur. Ta […]

Mononukleoza

Mononukleoza, është një sëmundje e zakonshme që mund t’ju bëjë të ndiheni të lodhur dhe të dobët për javë apo muaj me rradhë. Mononukleoza largohet vetë, […]

Drita e mëngjesit mund t’ju ndihmojë të mbeteni elegantë

Një studim i ri sugjeron që të kaluarit e kohës në dritën e mëngjesit mund t’ju ndihmojë të mbeteni elegantë. Studimi ka gjetur që njerëzit […]

Pektus Ekskavatum

Pektus ekskavatum është një zhvillim jo normal i kafazit të kraharorit ku kocka e kraharorit (sternum) lëshohet, duke sjellë si rezultat një deformim të dërrasës […]

Çfarë po ju “thotë” gjuri juaj?

A krijojnë zhurma gjunjët tuaj? Ndoshta nuk ka asjnë arsye për t’u shqetësuar. Zhurmat kërcitëse dhe tingujt këputës,  nuk janë zakonisht shenja se diçka nuk […]

Hipotermia

Hipotermia përkufizohet si temperaturë e trupit (temperatura e brendshme e trupit) që shënon më pak se 95° F (35° C). Zakonisht, hipotermia ndodh kur rregullimi […]

Përfitimet e një gjumi të bollshëm

Gjumi zbukurues është i vërtetë, është falas dhe mund ta filloni që sonte. Me siguri tashmë e keni vënë re se kur e shkelni me […]

Ja disa fakte mbi somnambulizmin

Somnambulizmi nuk është një çrregullim serioz edhe pse fëmijët e vegjël mund të lëndohen nga objekte të ndryshme gjatë të ecurit në gjumë. Edhe pse […]

Si të veprosh që të mos jesh dhe ti një statistikë për sëmundjet e zemrës!

Statistikat mbi sëmundjet e zemrës janë alarmuese. Është shkaku numër një i vdekjeve në SHBA dhe në botë dhe për më tepër, nuk është e […]

Kontrolli i shëndetit të këmbëve

Më poshtë do të gjeni një listë të pyetjeve të shpejta që ju ndihmojnë për të kontrolluar shëndetin e këmbëve. A keni dhimbje në këmbët […]

Kariesi dentar

Karies dentar (prishja e dhëmbëve) nënkupton vrima ose kavitete në dhëmbët tonë. Kjo është një gjendje kryesisht e parandalueshme, që prek shumë njerëz. Ushqimi është […]

Gjumi: Çfarë i ndodh trupit tuaj

Shkencëtarët akoma nuk e dinë saktësisht arsyen se përse ne flemë gjumë, gjithashtu gjumi është shumë esencial për shëndetin tonë. Prandaj, çfarë ndodh pasi ne […]

Zyrat e ergonomisë: Komoditeti dhe siguria e vendit të punës

Shumë njerëz e gjejnë veten e tyre duke përdorur kompjuterin për një pjesë të madhe të ditës. Arredimi dhe dizajni i dobët në vendin e […]

Flatulenca

Flatulencat (gazrat) janë një mbirritje gazrash në stomak dhe zorrë. Flatulenca mund të jetë një problem i turpshëm për disa njerëz, gjithsesi është normale për […]

Dehidratimi

Dehidratimi është humbje e tepruar e lëngjeve të trupit. Trupi ka nevojë për një sasi të caktuar lëngjesh, për të ruajtur të gjitha sistemet fiziologji-ke […]

Zakonet e fshikëzës

Me rritjen e moshës, shumë njerëz do të zbulojnë se problemet e fshikëzës janë shkaku i shumë shqetësimeve: pra mbi të gjitha, kontrolli i fshikëzës […]

Mbrojtja e syve me anë të syzeve

Rrezet ultraviolet (UV) janë një nga shkaqet më të njohura të kataraktit, një re graduale e lenteve të syrit që mund të shkatërrojë vizionin. Efektet […]