Lexoni përzgjedhjet tona të artikujve rreth shëndetit të gruas, duke përfshirë problemet e shëndetit siç janë, çrregullimet e të ngrënit, endometrioza dhe cistitet.

Problemet vulvale: Një guidë vetëndihmuese

Problemet vulvale dhe vagina-le nuk kanë marrë shumë vëmendje deri para ca kohësh, por në 10 vitet e fundit shumë mjekë janë përpjekur për të […]

Organet riprodhuese femërore

Pamja anash e organeve riprodhuese femërore Vezoret Vezoret janë organ-et kryesore riprodhuese të një gruaje. Të dy vezoret, të cilat janë me madhësinë dhe formën […]

Problemet seksuale të femrave

Mosfunksionimi seksual është i zakonshëm. Një problem seksual, ose mosfunksionimi seksual, i referohet një problemi gjatë çdo faze të ciklit të përgjigjes seksuale, që pengon […]

Trupi juaj i pas shtatzënisë

Nuk është sekret që trupi juaj ndryshon shumë gjatë shtatzënisë, kështu që ju mund të pyesni se si do të dukeni pas lindjes së një […]

Problemet vulvale

Vulva është pjesa e jashtme e zonës gjenital-e femërore, dhe përfshin mons pubis, klitoridi-n, hapjen e uretrës (zonës urinar-e dhe vaginale) dhe perineum. Shumë gra […]

Si është jeta juaj seksuale pas lindjes së foshnjës?

Lindja e një fëmije është një përvojë e mrekullueshme që të ndryshon jetën, por pa marrë parasysh se sa e doni fëmijën tuaj, përkujdesja për […]

Myku vaginal: Simptomat, diagnostikimi dhe trajtimi

Myku vaginal është një infeksion i zakonshëm i shkaktuar nga Candida albicans. Një emër tjetër për mykun vaginal është kandidozë. Simptomat e mykut vaginal Këto […]

Cikli menstrual: Normal

Cikli menstrual është termi i saktë për ciklin (zakonisht çdo muaj), në të cilën trupi i një gruaje lëshon një vezë, përgatitet për fekondim të […]

Kontrolli gjashtë javë pas lindjes

Përse ju nevojitet një kontroll i pas lindjes? Mjeku ose mamia juaj do të duan t’u vizitojnë katër deri në gjashtë javë pas lindjes për […]

Lichen sclerosis

Lichen sclerosis është një gjendje jo e zakonshme e lëkurës që mund të zhvillohet kudo në trup. Më shpesh ajo prek organ-et gjenital-e (vulvë-n tek […]

Hekuri dhe trupi juaj

Gjaku dhe metali i ndryshkur janë të dy të kuq në ngjyrë për të njëjtën arsye – tërheqja e fortë ndërmjet hekurit dhe oksigjenit. Këto […]

Vaginoza bakteriale

Vaginoza bakteriale është një gjendje që shkaktohet nga zhbalancimi i baktereve natyrale në vaginë. Është një shkak i zakonshëm i shkarkesës anormal-e tek vagina. Simptomat […]

Humbja e flokëve tek gratë: Flokë që hollohen – Shkaqet dhe zgjidhjet

Flokët janë  të lidhura me imazhin e vetvetes Të gjatë, të shkurtër, të lidhur e me shkëlqim, për shumicën e grave janë më shumë se […]

Ataku në zemër në moshën e mesme, mund të jetë më i rëndë për gratë

Arsyet nuk janë të qarta, por sa për fillim, studimi zbuloi se të mbijetuarit meshkuj ishin më të shëndetshëm. Studimi i ri tregon se gratë […]

Udhëheqës vizual: Trajtimet dhe korrigjimet më të mira për celulitin

[ssba_hide]

Udhëheqës vizual: 15 shenja që mund të keni një mungesë hekuri

[ssba_hide]

Teste ekzaminuese thelbësore, që i nevojiten çdo gruaje

Termi “teste ekzaminuese” i referohet testeve që kryhen kur nuk ka një simptomë të caktuar, apo kur ato janë të fshehura. Pra mund të kryhen […]

Si të veprosh që të mos jesh dhe ti një statistikë për sëmundjet e zemrës!

Statistikat mbi sëmundjet e zemrës janë alarmuese. Është shkaku numër një i vdekjeve në SHBA dhe në botë dhe për më tepër, nuk është e […]

Çrregullimet e të ngrënit

Termi “çrregullim i të ngrënit” është përdorur për të përshkruar një sëmundje serioze, që prek pjesën më të madhe të njerëzve dhe kryesisht femrat. Dy […]

Gjinjtë: Brenda gjinjve të grave

Gjinjtë e grave janë të përbërë nga yndyrat, gjëndrat dhe një rrjet gypash përmes të cilit qumështi mund të kalojë nga gjëndra për në thimthat […]

Endometrioza: Fakte të shpejta

Endometrioza është emri i një gjendjeje që shkaktohet nga qelizat e mitrës (njohur si endometrium) që shkëputen nga trupi (kryesisht nga pelvisi) dhe i bashkohen […]

Klamidia

Çfarë është Klamidia? Klamidia është një sëmundje seksualisht e transmetueshme (STD-sexual transmitted diseases) e shkaktuar nga bakteri Chlamydia trachomatis. Ajo prek meshkujt e femrat dhe përhapet […]

Endometrioza

Endometrioza është një gjendje në të cilën indet endometriale – ind që është gjetur në rreshtim të mitrës (endometrium), rritet në vende jashtë mitrës. Qelizat […]

Koha e përkushtimit ndaj televizorit është e lidhur me depresion e grave

Të varurit nga TV-ja janë më të prirur ndaj të zhvilluarit të depresion-it, në bazë të një studimi amerikan të 50,000 grave, ndaj të cilave […]

Sëmundja e zemrës: Femrat nënvlerësojnë dukshëm rrezikun

Shumë gra mbeten të pavetëdijshme se sëmundja kardiovaskular-e (CVD) është shkaku kryesor i vdekjes ndërmjet femrave, zbuloi një kërkim. Një përqindje e konsiderueshme e të […]

Venat varikoze (varicet)

Kur venat bëhen shumë të dukshme dhe të ënjtura ato njihen si venat varikoze. Ato zakonisht zhvillohen në këmbë. Venat kanë detyrën e kthimit të […]

Myku

Myku është një infeksion, më i shpeshtë është Candida albicans. Këto infeksione jetojnë në mënyrë natyrale në trupin tonë dhe zakonisht janë të dëmshme. Megjithatë, nëse […]

Mosmbajtja urinare: Këshillat

Mosmbajtja urinar-e shpesh është shkaktuar nga humbja e kontrollit të fshikëzës, ose si shkak i paaftësisë së fshikëzës tuaj për të mbajtur urinën. Ekzistojnë lloje […]

Shpjegimi i mosmbajtjes urinare

Mosmbajtja urinar-e është një rrjedhje e pavullnetshme e urinës e shkaktuar nga kontrolli i dobët i fshikëzës. Përveçse në foshnjat dhe fëmijët e vegjël, nuk […]

Rreziku i kancerit – më i madh për gratë shtatlarta

Gratë shtalarta kanë një rrezik më të madh në zhvillimin e kancer-it, të dhëna këto nga një studim i një milion grave në Mbretërinë e […]