Ndiqni linket më poshtë për të gjetur më shumë informacion në lidhje me shëndetin seksual.

Problemet vulvale: Një guidë vetëndihmuese

Problemet vulvale dhe vagina-le nuk kanë marrë shumë vëmendje deri para ca kohësh, por në 10 vitet e fundit shumë mjekë janë përpjekur për të […]

Dhimbja vaginale dhe vulvodinia

Fakte mbi dhimbjen vaginale dhe vulvodininë: Vulvodinia i referohet dhimbjes në zonën e vulvë-s dhe vaginës për të cilën nuk është identifikuar ndonjë shkak. Vulvodinia […]

Kapërcimi i problemeve seksuale me kalimin e moshës

Me kalimin e moshës, shumica e njerëzve dëshirojnë nevojën për të qenë pranë të tjerëve. Për më tepër, ndërsa u afrohemi “viteve të artë” shumë […]

Organet riprodhuese femërore

Pamja anash e organeve riprodhuese femërore Vezoret Vezoret janë organ-et kryesore riprodhuese të një gruaje. Të dy vezoret, të cilat janë me madhësinë dhe formën […]

Problemet seksuale të femrave

Mosfunksionimi seksual është i zakonshëm. Një problem seksual, ose mosfunksionimi seksual, i referohet një problemi gjatë çdo faze të ciklit të përgjigjes seksuale, që pengon […]

Infertiliteti

Infertilitet është konsideruar paaftësia për të arritur shtatzëninë pas 12 muajsh të marrëdhënieve normale seksuale pa kontraceptivë. Sterilitet-i mund të prekë mashkullin apo femrën ose […]

Zmadhimi i penisit: A funksionon?

“Mendoj se nuk ka djalë në botë që nuk do donte që penis-i i tij të ishte disa centimetra më i gjatë”, thotë Michael O’Leary, […]

Përfitimet shëndetësore të puthjes

Thonë se gjithmonë do të mbani mend puthjen tuaj të parë dhe meqë puthja është aktivitet që njerëzve u pëlqen, ato e shijojnë së tepërmi. […]

Defektet e spermës mund të lidhen me jetë më të shkurtër

Burrat me dy apo më shumë defekte në spermën e tyre kanë më shumë se dyfish rrezik të vdesin më herët. Burrat jo pjellorë për […]

Infeksionet seksuale të transmetueshme: Kontrollet e shëndetit që duhet të bëni

Në varësi të marrëdhënies seksuale që mund të keni përjetuar, ju mund të shqetësoheni në lidhje me infeksionet seksualisht të transmetueshme (STI-sexual transmitted infections) ose me […]

Si është jeta juaj seksuale pas lindjes së foshnjës?

Lindja e një fëmije është një përvojë e mrekullueshme që të ndryshon jetën, por pa marrë parasysh se sa e doni fëmijën tuaj, përkujdesja për […]

Myku vaginal: Simptomat, diagnostikimi dhe trajtimi

Myku vaginal është një infeksion i zakonshëm i shkaktuar nga Candida albicans. Një emër tjetër për mykun vaginal është kandidozë. Simptomat e mykut vaginal Këto […]

Obeziteti redukton fertilitetin tek burrat

Obeziteti i meshkujve  mund të ketë një efekt dramatik në shanset e një çifti jopjellor për të patur fëmijë. Shkencëtarët kanë konkluduar se sa më […]

Seksi dhe procesi i moshës

Pjesa më e madhe e njerëzve të moshuar duan dhe shijojnë një jetë të mirë aktive seksuale. Megjithatë, me kalimin e kohës ato vënë re […]

Diabeti dhe shëndeti seksual

Problemet seksuale si rezultat i të paturit diabet mund të prekin si femrat ashtu edhe meshkujt me diabet. Gjithashtu, këto probleme seksuale të shëndetit mund […]

Lichen sclerosis

Lichen sclerosis është një gjendje jo e zakonshme e lëkurës që mund të zhvillohet kudo në trup. Më shpesh ajo prek organ-et gjenital-e (vulvë-n tek […]

Vaginoza bakteriale

Vaginoza bakteriale është një gjendje që shkaktohet nga zhbalancimi i baktereve natyrale në vaginë. Është një shkak i zakonshëm i shkarkesës anormal-e tek vagina. Simptomat […]

Fshikëza e shkarë

Fshikëza është një organ i zgavruar në pelvis i cili depoziton urinën. Presioni i krijuar kur fshikëza mbushet me urinë shkakton nevojën për të urinuar. […]

Udhëheqës vizual: Përfitimet befasuese shëndetësore të seksit

[ssba_hide]

Vaksina HIV: Vajzat adoleshente nuk e shohin atë si një dritë jeshile për aktivitetin seksual

Pjesa më e madhe e adoleshenteve femra nuk kanë pse të marrin lejen e prindërve për kryerjen e vaksinimit për virusin HIV (human immunodeficiency virus), […]

Meshkujt nuk mendojnë vazhdimisht për seksin

Mendohet se meshkujt në krahasim nga femrat mendojnë me shpesh rreth seksit – çdo 7 sekonda, ose rreth 8000 herë në ditë. Por një studim […]

Sistemi riprodhues mashkullor

Pamja anësore Organet riprodhuese kryesore mashkullore janë testiset, të cilat prodhojnë spermë dhe gjithashtu hormone mashkullore, në formën e testosteron-it. Sistemi riprodhues mashkullor përfshin gjithashtu […]

Sulmi seksual ndaj fëmijëve: Mbroni fëmijët tuaj

Çfarë është sulmi seksual ndaj fëmijëve? Sulmi seksual ndaj fëmijëve ndodh kur një person që është më i madh se fëmija, si p.sh. një i […]