Të ushqyerit e bebeve dhe foshnjave mund të jetë një punë e vështirë. Zbuloni më shumë rreth përfitimeve të të ushqyerit me gji, si të shprehni qumështin e gjirit dhe problemet e zakonshme që lidhen me të ushqyerin e fëmijëve të vegjël dhe bebeve.

Dietë e shëndetshme për fëmijët

Vëzhgimet kanë treguar se shumë fëmijë mbajnë dietë të papërshtatshme. Të dhënat përfshijnë fakte si më poshtë: Shumë fëmijë nuk hanë fruta dhe perime; Marrja […]

Udhëheqës për ushqyerjen e të voglit tuaj sipas moshës së tij

Mosha: 12 deri 24 muaj Shenja që është gati Mund të fillojë të përdorë një lugë (megjithëse mjeshtëria do të dojë edhe pak kohë). Me […]

Fëmijët që i shërbejnë vetes nuk hanë më pak

Ka qenë sugjeruar se fëmijët që janë lejuar të zgjedhin vetë madhësinë e ushqimit të tyre, mund të hanë më pak nga porcionet e dedikuara […]

Të ushqyerit me gji të bebes tuaj

Marrja e vendimit për të ushqyer me gji fëmijën tuaj është një nga vendimet më të mira që bëni si nënë. Pothuajse të tëra gratë […]

Qumështi i lopës: Kur dhe si të fillojmë ta përdorim atë?

Përse ekspertët rekomandojnë të prisni për ta ushqyer foshnjën tuaj me qumësht lope deri sa ai të jetë 12 muajsh? Ka disa arsye për ta […]

Përfitimet e të ushqyerit me gji

Shumë njerëz e dinë që qumështi i gjirit mendohet se është ushqimi më i mirë për bebet. Ai përmban të tërë përbërësit e nevojshëm për […]

Të ushqyerit me gji

Përfitimet e të ushqyerit me gji janë të njohura mirë. Qumështi i gjirit përmban balancën ideale për lëndët ushqyese për beben e sapolindur (sipas OBSH-së i […]

Probleme të ushqyerjes së foshnjës: Si t’i zgjidhni ato

[ssba_hide]  

Shtrydhja e qumështit të gjirit

Ka një numër arsyesh se përse nëna që ushqen beben me gji dëshiron të shtrydhë qumështin sesa të ushqejë beben direkt nga gjiri: Bebja mund […]

Ushqimi i foshnjës: Fillimi me ushqime të ngurta

Është koha e drekës! Gjeni kur foshnja juaj është e gatshme për ushqime të ngurta, si edhe mënyrat më të mira për ta prezantuar me […]

Grafiku i ushqyerjes së foshnjës: Pas kafshatave të para

Këto këshilla do t’ju ndihmojnë të përgatisni një grafik për ushqimet e fëmijës suaj, të cilin ai do ta presë me padurim. Ju keni bërë […]

Njohja e foshnjës me ushqime të reja

Pasi është bërë profesioniste në ngrënien e drithërave, karotave, lëngut të mollës, foshnja juaj është gati të provojë shije dhe veshje të reja. Zgjeroni alternativat […]

Receta për ushqimin e foshnjave të përgatitura në shtëpi

Nuk ka nevojë të jeni ndonjë kuzhiniere e mbaruar për të prodhuar ushqime të shijshme dhe me vlera ushqimore të përgatitura në shtëpi për foshnjën […]

Ushqimet e para më të mira për të ushqyer foshnjën tuaj

Biftek, karavidhe, tiramisu, janë kaq shumë përpara. Por tani për tani, ushqimet e thjeshta e të shëndetshme janë zgjedhjet më të mira për foshnjat që […]

Nevojat e foshnjave për lëndë ushqimore

Nënat e reja gjithmonë kanë shumë gjëra në mendjet e tyre, duke përfshirë edhe dhënien e ushqimeve më të mira për foshnjat e tyre. Lajmi […]

Shpeshtësia e ushqyerjes me gji

Foshnjat e dinë instiktiv-isht se çfarë duan, qumësht! Por dalja e tij nga ju dhe në barkun e tij është një aftësi që duhet mësuar. […]

Bllokimi dhe inflamacioni i gjirit

Të ushqyerit me gji ka problemet e veta sidomos në javët e para pas lindjes. Ajo është e lehtë të harrohet gjatë kësaj kohe dhe […]

Të ushqyerit me gji zvogëlon rrezikun e astmës tek fëmijët

Të ushqyerit me gji duket se të mbron kundër zhvillimi të astmës, pavarësisht historisë familjare të alergji-së. Ndërkohë që disa gjetje të mëparshme sugjeruan që […]

Pesë ushqimet më të këqija për foshnjat

Nga ëmbëlsirat me 500 kalori të maskuara si kafe e deri tek patatet e skuqura plot yndyrë e kripë, ne të rriturit zakonisht e dimë […]

Ushqyerja e foshnjës kur ju largoheni

Qoftë kur planifikoni për një largim në fundjavë apo një drekë jashtë me shoqet, këtu do të gjeni si të siguroheni që foshnja juaj të […]

Mungesa e hekurit tek fëmijët

Hekuri duhet për të formuar hemoglobinë-n, që është pjesë e qelizave të kuqe të gjakut që mban dhe transporton oksigjenin në trup. Hekuri është gjithashtu […]

Folatet e lidhura me notat e mira në shkollë

Marrja e folateve në nivele të larta është e lidhur me performancën akademike tek adoleshentët, pavarësisht nga gjendja socio-ekonomike. Kërkuesit në Suedi kanë marrë mostra […]

Mamatë që ushqejnë bebet me gji injorojnë rregullat

Sipas një vëzhgimi në nivel kombëtar, më shumë se një e katërta e nënave të reja mendojnë se formula e bebes është “qumështi i gjirit […]

Diabeti i tipit 2 me rrezik më të ulët nga bulmetrat

Një studim sugjeron se fëmijët që konsumojnë bulmetra mund të reduktojnë në mënyrë sinjifikative zhvillimin e diabet-it të tipit 2 herët në jetën e tyre, […]