Një dietë e mirë është një pjesë thelbësore e të qënit të shëndetshëm dhe mbajtjes së një peshë të përshtatshme trupore. Mësoni më shumë për ushqimet dhe pijet e shëndetshme.

Gjumi i paktë është i lidhur me fitimin e peshës

Ndikimi që ka sasia e gjumit që një person merr me humbjen ose fitimin e peshës, është marrë në konsideratë kohët e fundit. Një studim […]

Obeziteti tek fëmijët

Pesha e madhe dhe obeziteti përcaktohen nëpërmjet indeksit të masës trupore BMI (Body Mass Index). Ju mund të llogarisni BMI-në e fëmijës tuaj me të njëjtën […]

Kolesteroli: Kontrolloni nivelet tuaja

Sasia e kolesterolit dhe yndyrave të tjera të njohura si trigliceride në gjaku-n e njeriut janë një indikacion i fortë i mundësisë së atakut të […]

Fëmijët që i shërbejnë vetes nuk hanë më pak

Ka qenë sugjeruar se fëmijët që janë lejuar të zgjedhin vetë madhësinë e ushqimit të tyre, mund të hanë më pak nga porcionet e dedikuara […]

Sheqernat e shtuara në dietë: Të lidhura me vdekjet nga sëmundjet e zemrës

Konsumimi i tepërt i sheqernave mund të rrisë rrezikun e vdekjes nga një sëmundje e zemrës; një zbulim ky që ka bërë të vërshojnë telefonatat […]

Udhëheqës vizual: 24 mënyra për të humbur peshë pa bërë dietë

[ssba_hide]

Rreziku i diabetit të llojit 2 rritet nga mishi i kuq

Ngrënia e mishit të kuq çon në një rritje të rrezikut të zhvillimit të diabet-it të llojit 2, kanë paralajmëruar kërkuesit amerikanë. Në një meta-analizë […]

Hani në mënyrë që të keni energji për tërë ditën

Si një nënë ju jeni vazhdimisht në lëvizje. Menaxhoni mirë listën e gjërave që duhet të bëni dhe vazhdoni të mbaheni gjallë me këto përtypje […]

Arritja dhe mbajtja e një peshe të shëndetshme

Pesha juaj ideale varet nga gjatësia, struktura e trupit dhe nga fakti nëse jeni mashkull apo femër. Një nga mënyrat më të mira të llogaritjes […]

Ja disa mite dhe fakte mbi kafeinën

Nuk është gjithmonë e lehtë të dallosh nëse ke të bësh me një fakt apo mit për kafeinën. Ka shumë mundësi që të gjithë të […]

Dieta mesdhetare e preferuar për parandalimin e diabetit

Rekomandimi i një diete të shëndetshme mediterriane do të ishte këshilla më e mirë për ato që rrezikojnë diabet-in, pohuan ekspertët. Elementi kryesor i parandalimit […]

Dietë apo ushtrime: Gjuetar-mbledhësit japin zgjidhjen

Ekziston një debat i madh, që tashmë vala e madhe e obezitet-it duhet t’i atribuohet kryesisht reduktimit progresiv të ushtrimeve të pjesës më të madhe […]

Konsumimi i ujit

Përveç oksigjenit, uji është një ndër 2 lëndët (të hyrat) kryesore në jetën e njeriut. Një person mund të mbijetojë mesatarisht për 40 ditë pa […]

Rastet kur dieta juaj e shëndetshme, nuk është dhe aq e shëndetshme

Ja rastet kur dieta juaj e shëndetshme, nuk është dhe aq e shëndetshme sa mendoni. ” Një nga ditët më të lumtura të jetës sime, […]

Ngrënia për një zemër të shëndetshme

Për shumë vite, dieta tradicionale ka qenë shumë e pasur me mish dhe me mungesë të konsiderueshme në zarzavate, fruta, peshk, legume dhe drithëra. Kjo […]

Buka në dietë

Buka luan një rol të rëndësishëm në dietë, sepse nuk është e shtrenjtë, është e ulët në yndyra dhe është e shëndetshme. Buka është një […]

Dieta mesdhetare ul rrezikun e sindromës metabolike

Të qëndruarit afër “Dietës Mediterriane” ka një impakt të konsiderueshëm në ngadalësimin e zhvillimit të sindromës metabolike, sugjeroi një studim. Sindroma metabolike është një grup […]

Humbja e peshës mund të zvogëlojë rrezikun e kancerit të gjirit

Edhe humbjet e moderuara të peshës në gratë e shëndosha ose që kanë probleme obezitet-i, të cilat nuk janë duke marrë terapinë e zëvendësimit të […]

Sindroma metabolike

Sindroma metabolike është një tërësi kushtesh – të cilat të gjitha rrisin rrezikun e sëmundjeve të zemrës – që ndodhin së bashku tek një individ. […]

Djathi në dietë

Shumica e djathit që konsumohet është i bërë nga qumështi i pasterizuar i lopëve, deleve ose dhive. Djathi përgjithësisht përgatitet duke shtuar një lëndë (fara) […]

Rikonfirmimi i lidhjes së kripës me presionin e gjakut

Shpesh kemi dëgjuar se ekziston një lidhje e ngushtë ndërmjet konsumit të tepruar të kripës dhe atakut të zemrës. Kërkuesit, që kanë bërë analizat e […]

Artriti dhe të ushqyerit

Kërkuesit, për shumë dekada, kanë eksploruar lidhjet potenciale midis dietës dhe artrit-it, por përveç efektit të dietës së pasur me purina (purinë) në rastin e […]

Të ngrënit shëndetshëm: Hani si një fshatar jo si mbret mesjetar

Ndërsa jetesa e fshatarëve mesjetarë evropianë nuk do të ishte ajo që sot shumë njerëz do të dëshironin që ta përjetonin, dieta e tyre mund […]

Diabeti i tipit 2 me rrezik më të ulët nga bulmetrat

Një studim sugjeron se fëmijët që konsumojnë bulmetra mund të reduktojnë në mënyrë sinjifikative zhvillimin e diabet-it të tipit 2 herët në jetën e tyre, […]

Obeziteti reduktohet tek fëmijët që ecin për në shkollë

Një kërkim i kohëve të fundit ka konfirmuar se të ecurit për të shkuar në shkollë shoqërohet me nivele të reduktuara në mënyrë sinjifikative të […]

Kontrolli i diabetit – jo i mirë me një dietë të pasur me shumë proteina

Dietat e pasura me proteina nuk janë më efektive, krahasuar me dietat e pasura me karbohidrate për përmirësimin e kontrollit të glicemisë (sheqerit në gjak) […]

Udhëheqës vizual: Plotësuesit ushqimorë për tretjen

[ssba_hide]

Udhëheqës vizual: Ushqimet që kanë më shumë mikroorganizma të dobishme

[ssba_hide]

Pesha e ulët është madje edhe më vdekjeprurëse se sa mbipesha

Njerëzit që janë nën peshë në aspektin klinik përballen me një rrezik madje edhe më të madh nga ai me të cilin përballen personat e […]

Ja cilat janë 25 ushqimet më të këshillueshme për të shtuar në peshë

Ndërkohë që shumica e njerëzve duket se janë të interesuar vetëm për mënyrën si të bien në peshë duke humbur disa kile, ka të tjerë […]

Televizioni dhe makinat, në vendet në zhvillim rrisin rrezikun për obezitet

Pjesa më e madhe e jetës sonë moderne kalohet ulur, para një kompjuteri ose ekranit të televizorit, apo duke udhëtuar vetëm me makinat tona. Tani, […]

Lëngu i frutave po aq “i keq” sa pijet me sheqer, thonë studiuesit

Dy studiues të mjekësisë që shkruajnë tek gazeta Lancet, thonë se për shkak të përmbajtjes së  lartë të sheqerit, lëngu i frutave mund të jetë […]

Anoreksia nervoze

Anoreksi nervoze, ndryshe e quajtur thjesht anoreksi, është një çrregullim i të ushqyerit, i cili mund të jetë kërcënues për jetën dhe karakterizohet nga mosushqyerja […]

Dieta mesdhetare dhe parandalimi i diabetit. Fakt apo mit?

Diabeti mellitus tipi II është një sëmundje me shtrirje të gjerë dhe jo infektive, shfaqja e së cilës po merr përmasa botërore. Thënë kjo, duhen […]

Këshilla e konsumimit të 8 gotave ujë në ditë, është një mit

Litër për litër, shishja e ujit është “më e shtrenjtë se vaji”, thotë një proverb skocez, duke vënë në dukje se këshilla për të pirë […]

Dieta vegjetariane

Është rritur numri i njerëzve që zgjedhin të jenë vegjetarianë për arsye shëndetësore, për shkak të shqetësimit në lidhje me ndryshimin e klimës apo mirëqenien […]

Etiketat ushqimore: Një udhëzues për leximin e tyre

Përdorimi i etiketave të informacionit të ushqimit (i quajtur edhe informacion mbi të ushqyerit), është bërë gjerësisht i njohur në ditët e sotme. Ato mund […]

Arrat në një dietë të shëndetshme

Arrat, bajamet, stikat, arrat braziliane, arra e kokosit, gështenjat dhe lajthitë, janë burime shumë të mira të një sërë ushqyesish dhe janë shumë të vlefshme, […]

Humbja e peshës krahasuar në studimet diogjene

Argumentet vazhdojnë gjatë se cili është bilanci më i mirë i një diete, për të arritur kontrollin e peshës tek njerëzit obez-ë apo të atyre […]

Udhëzime dietike për një ngrënie të shëndetshme

Më poshtë do të gjeni disa këshilla të shpejta, që do t’ju ndihmojnë për të qëndruar të shëndetshëm. Ndiqni udhëzimet dietike të NHMRC Dieta juaj […]

Mjekimet për humbjen e peshës

Ekzistojnë disa receta të ndryshme dhe ilaçe pa receta ose produkte të disponueshme, për të humbur peshë. Ja disa nga ilaçet kryesore. Orlistat Orlistat, emri […]

E ngrëna e shëndetshme mund të jetë e lehtë dhe e kënaqshme

Të ngrënit shëndetshëm mund të jetë e thjeshtë dhe e kënaqshme. Mund të jeni gjithashtu të pasionuar pas të ngrënit! Sa për të filluar, më […]

Acidet yndyrore në dietë

Yndyrat janë të përbëra nga shumë lloje të ndryshme acidesh yndyrore. Dy llojet e këtyre acideve yndyrore, të cilat janë thelbësore në dietën tonë, janë […]

Obeziteti: Pyetje dhe përgjigje

1. Çfarë është obeziteti? Obezitet-i është një tepricë e sasisë së yndyrave. Nëse mbani një sasi të madhe yndyrash, ju mund të jeni mbipeshë ose […]

Pesha: Pse është e rëndësishme pesha e shëndetshme

Njerëzit mbipeshë kanë më shumë mundësi që të kenë sëmundje të zemrës, diabet, refleks gastrik dhe gurë në tëmth, krahasuar me ato që janë në […]

Arritja e një diete të përshtatshme

Për një shëndet të mirë, konsumi ditor i ushqimeve të nevojshme është shumë e rëndësishme. Ne duhet të konsumojmë çdo ditë, një varietet ushqimesh, duke […]

Pijet e sheqerosura i bëjnë njerëzit obezë

Roli i pijeve me përmbajtje sheqeri në epidemi-në e obezitetit ka dalë nga të dhënat e më shumë se 33,000 njerëzve në 3 studime të […]

Sëmundja divertikulare: Vegjetarianët janë të mbrojtur

Dieta vegjetariane mund të parandalojë zhvillimin e sëmundjes divertikul-are, sugjeroi një studim i ri. Gjithashtu, ndërmjet mishngrënësve, një dietë e pasur me fibra është shumë mbrojtëse […]

BMI-ja nënvlerëson obezitetin

Përdorimi i Indeksit të Masës Trupore BMI (Body Mass Index) mund të nënvlerësojë epidemi-në e obezitetit, sipas kërkuesve amerikanë, që kanë bërë thirrje duke u […]

Ushtrohuni për të djegur yndyrat

Njerëzit kanë një tendencë të natyrshme për të ruajtur yndyrën – ky është një mekanizëm mbijetese, për të na mbrojtur kundër mundësisë së urisë dhe […]

Për humbjen e peshës këshillohet ngrënia e një ushqimi të pasur

Një studim që përfshiu 280 të rritur që ishin obez-ë dhe 100 njerëz me peshë të shëndetshme, zbuloi se ngrënia e një mëngjesi të konsiderueshëm […]

Kontrolli i peshës nëpërmjet ndryshimeve të jetesës

Nuk ekziston ndonjë mënyrë e thjeshtë për të humbur peshë. Një humbje graduale e peshës, 0,5 kg deri në 1 kg në javë është humbja […]

Mbipesha e lidhur me një jetë më të gjatë tek të moshuarit

Të qenit mbipeshë gjatë plakjes nuk ju ekspozon ndaj rreziqeve të larta të vdekjes – në fakt, është e lidhur me një shans të lartë […]

Aftësitë e pakta për ushtrime fizike tek fëmijët mbipeshë

Një studim tregon se fëmijët mbipeshë kanë pak aftësi për të performuar lëvizje bazë që kërkohen për të bërë forcimin e fizikut, si goditjet, rrëshqitjet […]

Kriza e obezitetit është e lidhur me përdorimin e hidrokarbureve

Përdorimi i tepruar i lëndëve djegëse fosile është shkaku kryesor i ngrohjes së planetit dhe shëndoshjes së njerëzve, thonë ekspert-ët britanikë, të cilët besojnë se […]

Dieta me pak yndyrë dështon në mirëmbajtjen e humbjes së peshës

Për shumë njerëz, pjesa më e vështirë për humbjen e peshës është ruajtja e saj. Në fakt, kërkuesit tregojnë se vetëm një në 6 njerëz […]

Të ushtruarit rregullon dhimbjen kronike gjatë obezitetit

Vetëm një sasi e vogël e ushtrimeve fizike javore mund të zvogëlojë dhimbjet kronike muskulare (afatgjata), lidhur me obezitetin, sugjeron një studim. Duke u mbështetur […]

Çrregullimet e të ngrënit mund të vazhdojnë deri në moshë të rritur

Adoleshentët të cilët kanë sjellje anormal-e të të ngrënit, duke përfshirë edhe dietat, janë në rrezik ndaj problemeve të vazhdueshme në moshë të rritur, tregoi […]

Konsumimi i mishit të kuq rrit rrezikun e vdekjes

Zëvendësimi i një porcioni të mishit të kuq me arra, redukton rrezikun e vdekjes me 19%, tregoi një studim. Në bazë të një studimi tek […]

Pijet me sheqer rrisin rrezikun e zemrës edhe tek njerëzit e shëndetshëm

Mesazhi që njerëzit obez-ë nuk duhet të pinë pije me shumë kalori, shumë të ëmbla dhe pije të ngrohta është i mirë përcaktuar. Sasi të […]

Gjeni i atakut të zemrës modifikohet nga dieta

Edhe njerëzit që bartin një gjen që rrit rrezikun e sëmundjes kardiovaskular-e (sëmundjen e zemrës dhe atakun) mund të modifikojnë rrezikun e atakut të tyre […]

Dehidratimi

Dehidratimi është humbje e tepruar e lëngjeve të trupit. Trupi ka nevojë për një sasi të caktuar lëngjesh, për të ruajtur të gjitha sistemet fiziologji-ke […]

Konsumi i mishit të kuq – i lidhur me rrezikun e diabetit

Konsumimi i madh mishit, veçanërisht i mishit të kuq dhe produkteve të përpunuara, mund të rrisë rrezikun e zhvillimit të diabetit të llojit 2, sipas […]

Diabeti: Dieta, trajnimi i fortë dhe humbja në peshë

Të kombinuarit e një energjie të kufizuar, diete të lartë proteinike ​​me trajnimet e ushtrimeve të rezistencës (trajnim force) nxit humbjen e peshës dhe përmirëson […]

Rreziku i diabetit i lidhur me ndryshimin e peshës

Kirurgjia bariatrike (humbja e peshës) dramatikisht ul rrezikun e njerëzve obez-ë që zhvillojnë diabet-in ose që kanë nevojë për ilaçet e diabetit, treguan kërkimet e […]

Suplementet ushqimore për një jetesë të shëndetshme

Kontakti me shumë farmaci të specializuara në njohuritë e të ushqyerit dhe në suplementet ushqimore, si dhe një komunikim me farmacistin tuaj, që gjithashtu di […]