Mësoni gjithçka rreth problemeve të zakonshme të zemrës duke përfshirë drithërimat dhe anginën.

Shëndeti i zemrës

Një zemër e shëndetshme ndihmon për të siguruar një jetë të gjatë dhe të shëndetshme. Mbajtja e një diete të dobët, duhani dhe mungesa e […]

Diabeti dhe zemra juaj

Diabeti mellitus ju vendos në një rrezik të sëmundjes së zemrës (edhe nëse ju keni një pamje normale të kolesterol-it dhe asnjë simptomë). Diabeti mund […]

Trajtimet e anginës

Angina ndodh kur arteria koronare ngushtohet dhe pjesërisht bllokohet, dhe në mënyrë të konsiderueshme kufizon furnizimin me gjak të muskulit të zemrës. Arteriet koronare janë […]

Sheqernat e shtuara në dietë: Të lidhura me vdekjet nga sëmundjet e zemrës

Konsumimi i tepërt i sheqernave mund të rrisë rrezikun e vdekjes nga një sëmundje e zemrës; një zbulim ky që ka bërë të vërshojnë telefonatat […]

Rreziku i zemrës është më i lartë në personalitetin pesimist të llojit D

Njerëzit me personalitet të llojit D kanë një rrezik më të lartë vdekjeje në të ardhmen nga zemra dhe nga sëmundja e qelizave të gjaku-t, pohuan […]

Rreziku i fibracionit (dridhjeve) atriale zhvillohet në familje

Njerëzit me ndonjë të afërm të shkallës së parë (p.sh. prind ose vëlla apo motër) me fibracion atrial kanë një rrezik të lartë dhe të […]

Pirja e duhanit gjatë shtatzënisë mund të rritë rrezikun e zemrës për foshnjën në të ardhmen

Pirja e duhanit gjatë shtatzënisë (e cila vlerësohet rreth 15%), duhet të shihet si një tregues për rritje të rrezikut të goditjes së zemrës të […]

Përshkrimi i anginës

Angina është një simptomë e zakonshme e sëmundjes së zemrës. Përshkruhet shpesh si një dhimbje e pakëndshme apo parehati, si shtrëngim ose rëndesë në kraharor. […]

Angina

Në botën perëndimore, sulmet në zemër mbeten një nga shkaqet më të zakonshme të vdekjes së papritur dhe të parakohshme. Edhe pse disa atake të […]

Fibrilacioni atrial

Fibrilacion Atrial (FA) është një çrregullim i zakonshëm i ritmit të zemrës (aritmi). Normalisht, kur jeni duke pushuar, zemra rreh nga 60 deri ne 100 […]

Anatomia e zemrës

Katër ndarjet Zemra është e ndarë në 4 dhoma: 2 në anën e djathtë dhe 2 në të majtën. Çdo dhomë lart është e njohur […]

Ataku i zemrës

Infarkt i miokard-it (infarkt i miokardit), i njohur gjithashtu si ataku i zemrës ndodh kur furnizimi me gjak në muskujt e zemrës bllokohet, duke shkaktuar dëme […]

Shëndeti i zemrës: Bëhuni fizikisht aktiv dhe shijoni ngrënien e shëndetshme

Ndryshimet e vogla të të ngrënit dhe njëkohësisht të të ushtruarit fizik mund të sjellin ndryshime të mëdha në shëndetin e zemrës. Sëmundja kardiovaskulare është […]

Ataku i zemrës dhe ataku kardiak: Trajtimi emergjent

Simptomat e atakut të zemrës mund të jenë të buta dhe shumë njerëz e kuptojnë shumë vonë se ato kanë nevojë për ndihmë. Simptomat më […]

Kardiomiopatia

Kardiomiopati është thjesht termi i përdorur nga doktorët për të përshkruar një varg sëmundjesh të muskujve të zemrës. Nuk është njësoj si një atak zemre, […]

Ngrënia për një zemër të shëndetshme

Për shumë vite, dieta tradicionale ka qenë shumë e pasur me mish dhe me mungesë të konsiderueshme në zarzavate, fruta, peshk, legume dhe drithëra. Kjo […]

Dieta mesdhetare ul rrezikun e sindromës metabolike

Të qëndruarit afër “Dietës Mediterriane” ka një impakt të konsiderueshëm në ngadalësimin e zhvillimit të sindromës metabolike, sugjeroi një studim. Sindroma metabolike është një grup […]

Sëmundjet e zemrës dhe rreziku prej tyre rritet nga qëndrimi ulur

Qëndrimi shumë gjatë ulur rrit rrezikun e sëmundjeve të zemrës në afërsisht 50%, edhe nëse ushtrimet ditore të kërkuara janë plotësuar, ka thënë një ekspert […]

Duhanpirja përmban rrezik të lartë të zemrës për femrat

Një studim i plotë konfirmon se duhanpirja rrit rrezikun e sëmundjeve të koronareve (CHD) më shumë te femrat se sa te meshkujt, duke nënvizuar shqetësimin […]

Mollët dhe dardhat mund të ndihmojnë në parandalimin e atakeve

Ngrënia e më shumë perimeve dhe frutave (siç janë mollët dhe dardhat) reduktojnë rrezikun e atakut, thanë kërkuesit gjermanë. Konstatimi vjen nga një studim në […]

Rikonfirmimi i lidhjes së kripës me presionin e gjakut

Shpesh kemi dëgjuar se ekziston një lidhje e ngushtë ndërmjet konsumit të tepruar të kripës dhe atakut të zemrës. Kërkuesit, që kanë bërë analizat e […]

Udhëheqës vizual: Të jetuarit me fibrilacionin atrial

[ssba_hide]  

Larja e dhëmbëve ndihmon në luftimin e sëmundjeve të zemrës

Higjiena e mirë oral-e sjell një reduktim të rrezikut të vdekjeve nga sëmundjet kardiovaskular-e (sëmundja e zemrës dhe ataku). Dëshmitë tregojnë se ato që i […]

Rreziku i sëmundjes së zemrës kalon nga babai tek djali

Meshkujt me një variant të veçantë në kromozome-t e tyre Y (kromozomi Y) kishin një rrezik në rritje prej 50% të sëmundjes së arterie-ve koronare […]

Të rrish ulur shumë: Sa e keqe është kjo?

Të qëndruarit ulur për një kohë të gjatë lidhet me një mori problemesh. Ja se si mund ta reduktoni kohën tuaj të qëndrimit ulur. Ta […]

Plotësimi ditor me vaj peshku mund të mos e ndihmojë zemrën tuaj

 Njerëzit që marrin kapsula vaji peshku mund të mos marrin përfitimet e shëndetit të zemrës që ata dëshirojnë. Ky është rezultati i dy studimeve të […]

Zemra e zmadhuar (kardiomegalia)

Një zemër e zmadhuar (kardiomegali) mund të ketë disa shkaqe, por ajo zakonisht është rezultat i tensionit të lartë të gjakut (hipertension) ose sëmundjeve të […]

Sëmundjet e zemrës dhe rrahjet anormale të saj (Aritmia)

Një rrahje zemre e parregullt quhet aritmi, e cila nuk është e njëjtë me pulsin e çrregullt. Në fakt, nuk është e thënë që të […]

Ekokardiograma

Zemra është një “pompë dy-fazore elektrike” e cila qarkullon gjakun nëpër gjithë trupin tonë. Anatomi-a e zemrës përfshin katër dhoma dhe dy valvula. Në mënyrë […]

Si të veprosh që të mos jesh dhe ti një statistikë për sëmundjet e zemrës!

Statistikat mbi sëmundjet e zemrës janë alarmuese. Është shkaku numër një i vdekjeve në SHBA dhe në botë dhe për më tepër, nuk është e […]

Shëndeti i zemrës me rritjen e moshës

Sëmundja koronare arterial-e (sëmundja që shkakton atakun e zemrës) është akoma një ndër shkaqet kryesore të vdekjes dhe të aftësisë së kufizuar. Ndërkohë që ekzistojnë […]

Pijet me sheqer rrisin rrezikun e zemrës edhe tek njerëzit e shëndetshëm

Mesazhi që njerëzit obez-ë nuk duhet të pinë pije me shumë kalori, shumë të ëmbla dhe pije të ngrohta është i mirë përcaktuar. Sasi të […]

Rrahjet e zemrës

Zemra jonë fillon të rrahë në momentin që ne ngjizemi dhe pushon në momentin që ne vdesim. Zemra jonë është një organ me 4 dhoma. […]

Shëndeti i zemrës dhe zemërimi

Njerëzit të cilët zemërohen më lehtë kanë më shumë mundësi që të pësojnë atakun e zemrës ose sëmundje të tjera të zemrës, bazuar kjo në […]

Vështrim mbi dështimin e zemrës

Dështimi i zemrës i referohet reduktimit të aftësisë së pompimit të gjakut në mënyrë efikase përreth trupit. Dështimi i zemrës prek afërsisht 4% të të […]

Sëmundja e zemrës: Femrat nënvlerësojnë dukshëm rrezikun

Shumë gra mbeten të pavetëdijshme se sëmundja kardiovaskular-e (CVD) është shkaku kryesor i vdekjes ndërmjet femrave, zbuloi një kërkim. Një përqindje e konsiderueshme e të […]

Sëmundja e zemrës: Reduktoni rrezikun

Sëmundja e zemrës, shumë rrallë rezulton vetëm nga një shkak. Ajo më shpesh vjen si pasojë e akumulimit të shumë faktorëve të rrezikut. Është e rëndësishme […]

Kirurgjia e zemrës: Martesa e lumtur është e lidhur me një mbijetesë më të gjatë

Një martesë e lumtur është e lidhur me një shkallë të lartë mbijetese pas kirurgji-së së zemrës, zbuluan kërkuesit. Në një studim amerikan të 225 […]

Rreziku i atakut të zemrës rritet nga rritja e shkallës së pushimit të zemrës

Rritja e shkallës së pushimit të zemrës është përcaktuar si një faktor rreziku për zhvillimin e atakut të zemrës, madje edhe tek njerëzit e shëndetshëm. […]

Këshillat parandaluese të atakut të zemrës

Ataku i zemrës i referohet dëmtimit të zemrës që shkaktohet kur furnizimi i gjakut në pjesët e muskujve të zemrës është i bllokuar. Ataku i […]

Vështrim mbi atakun e zemrës

Infarkt-i në zemër, gjithashtu i quajtur infarkt i miokardit, i referohet dëmtimit të zemrës të shkaktuar kur furnizimi me gjak për në pjesët e muskulit […]

Gjeni i atakut të zemrës modifikohet nga dieta

Edhe njerëzit që bartin një gjen që rrit rrezikun e sëmundjes kardiovaskular-e (sëmundjen e zemrës dhe atakun) mund të modifikojnë rrezikun e atakut të tyre […]

Kirurgjia e arteries koronare

Ky informacion është për ata të cilëve u është rekomanduar një operacion për sëmundjen e arterie-s koronare. Doktori duhet t’ju ketë shpjeguar pse duhet dhe […]

Arteriet koronare

Zemra është një muskul i madh që pompon gjak përreth trupit. Si të gjithë muskujt, zemra ka nevojë për oksigjen që të punojë. Ky oksigjen […]

Defektet kongjenitale të zemrës

Zemra është një organ muskulor, funksioni kryesor i se cilës është qarkullimi i  gjakut në trup. Zemra është e ndarë në anën e majtë dhe […]

Bashkëshortët që kujdesen kanë një rritje të rrezikut të zemrës

Kujdesi për bashkëshortin ose njerëzit e tjerë mund të rrisë rrezikun e sëmundjes kardiovaskular-e (sëmundja e zemrës dhe ataku), ka raportuar një studim amerikan. Studimi […]

Sëmundja kardiovaskulare: Këmbët e shëndosha mbrojnë ndaj rrezikut

Femrat dhe meshkujt e gjithë botës, më së fundmi duhet të festojnë për arsyen madhore se këmbët e shëndosha mbrojnë kundër sëmundjes kardiovaskular-e dhe vdekjes […]

Kardiomiopatia tek fëmijët

Kardio-miopati është termi i përdorur për të përshkruar një sërë sëmundjesh të muskulit të zemrës, ku aftësia e zemrës për të pompuar gjaku-n në mënyrë […]

Suplementet e kalciumit rrisin rrezikun e atakut të zemrës

Suplementet e kalcium-it mund të rrisin rrezikun e atakut të zemrës, në bazë të një studimi. Kërkuesit evropianë zbuluan një rritje rreziku për atakun e […]

Fibrilacioni atrial: Gjendje e fshehur e zemrës për më shumë se 40 vite

Të paktën 50,000 australianë të moshës mbi 40 vjeç mund të kenë fibrilacion atrial (luhatjet e ritmit të të rrahurave të zemrës). Të dhënat e […]

Aneurizmi

Aneurizmi është një fjalë e përdorur për të përshkruar një ënjtje që ndodh në një arterie ose venë me mure të dobëta. Aneurizmi mund të formohet […]

Cohosh i zi është i lidhur me problemet e normave të zemrës

Përbërësi bimor cohosh i zi (Cimicifuga racemosa) duhet të konsiderohet si një shkak i mundshëm për shkaktimin e problemeve të normës së zemrës, thanë kardiolog-ët. […]

Astma bronkiale dhe kardiake

Astma bronkiale është një mënyrë tjetër për të identifikuar astmën e zakonshme . Termi “bronkial” përdoret për të dalluar atë që mjekët e quajnë astma […]