Mamaja ime (34 vjec) ka dhimbje ne gjoksin e majte prej 2 javesh. Cfare sugjeroni?

Nese mundeni qe ta ndihmoj pak mamin tim te mos ket me dhimbje ne gjoksin e majt. e ka si therje ne gjoksin e majt. jemi te shqetesuar. Mamaja ime ka nje problem ne gjoksin e saj te majt, ka dhimbje qe nuk i pushun po ben me shume se 2 jave. Mamaja ime eshte 34 vjece, Nuk e di a duhet te shteqesohesh per kete problem. Cfare sugjeroni ju lutem ! falemijnderit

  1. 2 APROVIME authorauthor
    author

    Dr. Violeta Dajçi përgjigjet:

    Keto dhimbje juve ju kane friksuar, per arsye te zones (zemra dhe gjoksi) ku jane shfaqur, por jo cdo dhimbje eshte kaq e rrezikshme! Nje dhuimbje therese prej 2 javesh, ka shume mundesi te jete dhimbje muskulare. Ato zakonisht vijne nga i ftohti, korentet e ajrit, ose djersitja e lagia ne shi. Nena juaj te pije per 4-5 dite Paracetamol 2 x 0.5 mg ne dite. Ne rast se dhimbja nuk qetesohet le te drejtohet tek mjeku i familjes.

  • Identifikohuni për tju përgjigjur pyetjes.