author

Dr. Besa Voka përgjigjet:

Ka rreth 1 vit qe kur leviz syte me mjegullohen. Cfare mund te jete?

Ajo qe ju po referoni me shume gjasa nuk eshte problematike, ne I quajme turbullira vitreale, vitreous floaters. Vihen re me shume ne hapesire te bardha ne qiell te kthjellet dhe kur ju jeni te vemendshem per ti pare. Ne disa raste mund te jene shenje e patologjive te tjera, me e sakte do ishte te konsultoheshit me nje oftalmolog per ti perjashtuar ato.

author

Dr. Violeta Dajçi përgjigjet:

Kam problem me skalpin: kurora eshte e demtuar, leshon lespra me copa te medha dhe sa disa vende shume e irrituar. Cfare me sugjeroni?

I dashur pacient, Ju qenkeni i "lashte" sepse ju ka trajtuar i ndjeri, Prof. Nakuci. Duhet ta dini qe keni nje ekzeme seborroike dhe ajo eshte kronike. Kjo do te thote qe duhet te rrini me mjekime here pas here. Une po ju le nr tim te tel 0692498104 dhe ju pres ne kliniken dermatologjike "Skin Blossom" perballe shkolles "Petro Nini" , Tirane e Re

author

Dr. Violeta Dajçi përgjigjet:

Ne zonen gjenitale (anale) me jane shfaqur disa kokrra te vogla dhe mendoj se jane lytha. Nga se shkaktohen dhe si mund te trajtohen?

Nuk ka trajtim ne shtepi per kete problem. Patologjia quhet "Kondyloma" dhe duhet te drejtoheni menjehere tek nje mjek dermatolog. Patologjia eshte vetem seksualisht e transmetueshme.

author

Dr. Violeta Dajçi përgjigjet:

Jam 32 vjec. Perdor daflon pasi kembet me dhembin, venat nuk me duken. A ka lidhje me zemren? Ju lutem pak me teper informacion.

Ju enxhila duhet te konsultoheni me nje mjek angiolog per te zgjidhur problemin tuaj. Cdo medikament mund te perdoret per nje jave -10 dite per te qetesuar dhimbjen , por kur nuk jep rezultat duhet te kerkosh ndihme tek mjeku perkates.

author

Dr. Violeta Dajçi përgjigjet:

Sipas analizave thuhet qe femija ka crregullim te spektrit autik. Cili nga parametrat e percakton?

E dashur Mei, shkoni tek nje neuropediater dhe beni nje vizite te femijes tuaj. Nuk duhet te shqetesoheni kot , diagnozen e ve mjeku jo analizat. Ju uroj shendet per femijen tuaj !!

author

Dr. Violeta Dajçi përgjigjet:

Pas paptestit kam ndjesine e cpimit. Cfare me keshilloni?

Ju e dashur, nuk keni asgje! shetesimi juaj eshte psikologjik. Qetesohuni, sepse paptesti nuk ka pse te jape asnje efekt anesor. Ju e thoni vete qe keni bere analiza dhe mjekime, por jeni njelloj. Mos merrni mjekime kot sepse ato demtojne floren normale te mukozes vaginale. Thjesht QETQSOHUNI !!!!!!

author

Dr. Violeta Dajçi përgjigjet:

Kam hequr 2 kiste dermoide ne shpatull para 18 muajsh. Ne vendin e operacionit me eshte irrituar lekura. A mund te perseritet?

Edhe mund te perseritet, por irritimi qe ju ka ndodhur juve, mund te jete dicka e rastesishme. Kistet epidermoide nuk jane malinje dhe mos u shqetesoni po u perseriten.