author

Dr. Violeta Dajçi përgjigjet:

A ka ndonje problem nese pilulat kontraceptive nisen ne mes te ciklit dhe jo diten e pare te menstruacioneve?

Te gjith kontraceptivet kane nje skeme shume te qarte per menyren e marrjes se pilulave. Shpresoj qe ju te keni marre ato te mesit te pakten. Problemi mund te jete, sa ju ka mbrojtur ai juve?!

author

Dr. Violeta Dajçi përgjigjet:

Kam disa njolla ne qafe. Doja te dija si mund t'i kuroj?

Doni duhet patjeter te besh nje vizite tek dermatologu. Une po ju le nr tim te tel 0692498104 (jam dermatologe, nqs akoma nuk jeni vizituar).

author

Dr. Violeta Dajçi përgjigjet:

Si mund te eliminohet myku ne lekure, nderkohe qe ushqej me gji femijen tim? A ka ndikim tek bebi permes qumeshtit?

Nuk i ngjitet bebit, e para. Nga ana tjeter, ju mund te perdorni nje shampo antimykotike p.sh. Pyrithion, 3 here ne jave. Duhet ta mbani per disa minuta ne trup dhe me pas ta shperlani.

author

Dr. Violeta Dajçi përgjigjet:

Si perdoret kontraceptivi Optilova? Si kombinohen kokrrat?

Te gjithe kontraceptivet kane ne letren shoqeruese brenda kutise, shpjegim te hollesishem per menyren e marrjes se tyre. Kerkoni ne te dhe do te gjeni nje skeme te detajuar.

author

Dr. Violeta Dajçi përgjigjet:

A eshte shqetsuese qe nje i rritur te pije 3 diazepama 5 mg pernjehere?

Nuk keni pse te merrni pa nje konsulte me mjekun nje doze te tille, aq me teper ne menyre te rregullt. Ju mund te pini 1tb, per 2-3 net, por kur ky shqetesim zgjat, duhet patjeter te vizitoheni te pakten tek mjeku i familjes.

author

Dr. Alma Cili përgjigjet:

Analizat e gjakut qe kam bere a tregojne qe mund te jem anemike. A duhet te marr vitamina?

Nese MCV ,Hct ju kane dale te uleta ajo qe do ju rekomandoja do te ishte Ferrritina dhe Elektroforeza e Hemoglobines . Pasi te beni keto mund te me shkruani vlerat dhe mund te konsultohemi serish.

1 APROVIME author
author

Dr. Mustafa Ibro përgjigjet:

Kam bërë kulturën e fytit dhe antistreptolizinën. A mund te mbetem shtatzene?

Streptokoku B hemolitik eshte shume i zakonshem ne kulturen e fytit. Fakti qe mjeku ORL nuk iu ka dhene mjekim do te thote qe gjendja juaj klinike nuk e justifikon marrjen e antibiotikeve. Kjo nuk iu pengon ne faktin e nderrmarrjes se nje shtatzanie apo jo!

author

Dr. Elton Thanasi përgjigjet:

Lexova dicka për cistet dhe mendoj se kam shqetësime me ciste pilonidale. Cfarë duhet të bëj?

Pershendetje, e lexova problemin tuaj dhe mendoj se ajo per te cilin behet fjale eshte abces pilonidal i cili eshte nje zone me qelb i cili formohet si pasoje e rritjes ne brendesi te qimeve te cilat acarojne pjesen e brendshme te lekures. Pergjithesisht pas nje fare kohe keto zona me qelb krijojne vete kanale per te zbrazur qelbin dhe ne pjesen e jashtme te lekures krijohet nje siperfaqe e cila duket si dhjamore dhe qe zbraz here pas here qelb. Mendoj se ky duhet te jete stadi ne te cilin ndodheni ju. Kjo situate pergjithesisht eshte bezdisese dhe mundet te jape shpesh shqetesime. Ne te tilla raste rekomandohet heqia e zones. Per t'ju thene me shume me duhet ta egzaminoj vete. Nese desheroni mund te lini nje takim.