author

Dr. Edlira Elezaj përgjigjet:

Kam 7-8 muaj qe kam gjak ne jashtqitje dhe dhimbje ne zoren e trashe. Si mund te trajtohet?

Pershendetje! Ju duhet te konsultoheni me nje mjek gastrohepatolog i cili do tju rekomandonte nje sigmoidoskopi ose kolonoskopi totale per te gjetur shkakun e dhimbjes dhe hemoragjise per te perjashtuar nje situate serioze.

author

Dr. Violeta Dajçi përgjigjet:

Djali im eshte 1.5 muajsh dhe ka nje lloj shenje si pucerr e vogel. A eshte problematike?

Ju nuk e keni sqaruar, ku eshte kjo pucer dhe sa e madhe eshte. Nuk besoj te jete ndonje gje problematike, megjithate je e mirepritur per nje konsulte (te heqesh merakun).

author

Dr. Violeta Dajçi përgjigjet:

Para 3 muajsh rezultoi qe kisha nje cist ne njerin gjoks me permasa 5x3 mm...Nderkohe qe pasi bera kontrollin keto dite, cisti ishte zhdukur plotesisht. A mund te perseritet nje cist ujor ne gjoks?

Cistet formohen per arsye te ndryshme, dhe nder me kryesoret, jane ato te ndryshimeve hormonale. Eshte shenje e mire qe jane zhdukur, por ato dhe mund te perseriten, ashtu sic mund ti shfaqen dhe dikujt qe nuk ka patur me pare. E rendesishme eshte te rrish nen kontrollim e mjekut perkates.

author

Dr. Violeta Dajçi përgjigjet:

Cila eshte prognoza pas operacionit per tumorin ne melci?

Nje pacient ne kushte te tilla, duhet te jete nen kujdesin e vazhdueshem te mjekeve hepato-onkologe dhe te ndjeke vetem keshillat e tyrte. Ne rastin tuaj, kur eshte nderhyre per te hequr tumorin, presupozohet qe pacienti nuk ka patur metastaza dhe ecuria do te jete e mire.

author

Dr. Violeta Dajçi përgjigjet:

Jam 17 vjeç. A mund të shfaqet kanceri i gjirit në këtë moshë?

Jo nuk shfaqet ca i gjirit ne moshen 17 vjecare! Enjtja dhe skuqja qetesohen me nje krem me oxid zinku dhe duke mos e prekur disa here ne dite nga meraku.

author

Dr. Violeta Dajçi përgjigjet:

Kam bere ekon e gjirit dhe jam ne merak. Po ju dergoj rezultatet. Ju lutem me thoni dicka me teper.

Cisti me permasa 5x3 mm, nuk perben problem, mbahet nen vezhgim. Ju duhet te beni eco te perseritur te pakten nje here ne vit dhe te ruani dokumentet rregullisht qe mjeku te beje krahasimet. Kur cisti ndryshon permasat, rritet, ose shtohen ne nr, mjeku nderhyn. Nga ana tjeter mund te ndodhe qe ky cist te perthithet ose zvogelohet. Me pak fjale, nuk eshte gje per tu shqetesuar!

author

Dr. Erjona Shehu përgjigjet:

Jam 17 vjec. A mund te shfaqet kanceri i gjirit ne kete moshe?

Gjeja e pare qe do te te keshilloja eshte perforimi I recipetave prej pambuku dhe qe te jene masa jote. Shplarje me uje te vaket dhe nje sapun per zonen e irrituar. Nqd situate mbetet e njejte drejtoju tek nje mjek dermatolog.

author

Dr. Violeta Dajçi përgjigjet:

Jam 17 vjec. A mund te shfaqet kanceri i gjirit ne kete moshe?

Mos u shqeteso e dashur! Nuk shfaqet kanceri i gjirit ne kete moshe. Drejtohu tek nje mjek dermatolog sapo te kesh mundesi. Deri atehere, perdor nje krem me oksid zinku dhe mos e prek zonen e skuqur.

author

Dr. Andrina Braho përgjigjet:

Para 6 vitesh kam hequr gjirin e majte, por krahu qe kam plagen me enjtet. Cfare mund te bej?

simptomat jane normale.eshte mese rezultative aplikimi i i limfodrenazhit per eleminimin e enjtjes dhe terapia manuale per menaxhimin e dhimbjes

author

Dr. Edlira Elezaj përgjigjet:

Nje i aferm eshte bere operim ne zorren e trashe per kancer. Cilat jane mundesite qe ky kancer te eleminohet?

Situata varet nga lokalizimi i kancerit, pra cila pjese e zorres eshte prekur, nga stadi i semundjes ne momentin e diagnostikimit, pra nga perhapja ne organet perreth dhe ne distance, si dhe nga tipi histologjik i tumorit, pra sa agresive eshte qeliza tumorale.Pergjigjen e ketyre pyetjeve do ta merni tek kirurgu dhe onkologu qe e ka ndjekur te afermin tuaj.Te shkuara..