author

Dr. Violeta Dajçi përgjigjet:

Kam problem me skalpin: kurora eshte e demtuar, leshon lespra me copa te medha dhe sa disa vende shume e irrituar. Cfare me sugjeroni?

I dashur pacient, Ju qenkeni i "lashte" sepse ju ka trajtuar i ndjeri, Prof. Nakuci. Duhet ta dini qe keni nje ekzeme seborroike dhe ajo eshte kronike. Kjo do te thote qe duhet te rrini me mjekime here pas here. Une po ju le nr tim te tel 0692498104 dhe ju pres ne kliniken dermatologjike "Skin Blossom" perballe shkolles "Petro Nini" , Tirane e Re

author

Dr. Violeta Dajçi përgjigjet:

Kam hequr 2 kiste dermoide ne shpatull para 18 muajsh. Ne vendin e operacionit me eshte irrituar lekura. A mund te perseritet?

Edhe mund te perseritet, por irritimi qe ju ka ndodhur juve, mund te jete dicka e rastesishme. Kistet epidermoide nuk jane malinje dhe mos u shqetesoni po u perseriten.

author

Dr. Violeta Dajçi përgjigjet:

Kam disa njolla ne qafe. Doja te dija si mund t'i kuroj?

Doni duhet patjeter te besh nje vizite tek dermatologu. Une po ju le nr tim te tel 0692498104 (jam dermatologe, nqs akoma nuk jeni vizituar).

author

Dr. Violeta Dajçi përgjigjet:

Si mund te heq qimet perreth zones se mollezave?

Dalja e qimeve ne ate zone nuk eshte normale, ndaj nuk duhet ta neglizhoni por drejtohuni tek dermatologu ose endokrinologu per te bere nje dozim te hormoneve. Ato mund te shtohen po nuk u mjekuan problemet qe i kane shkaktuar.

author

Dr. Violeta Dajçi përgjigjet:

Cfare me rekomandoni per mykun vaginal?

Gjeja e pare qe duhet te beni , eshte nje strisho vaginale (analize e sekrecioneve). Pavaresisht se ju mendoni qe eshte myk, vetem analiza e sakteson plotesisht kete gje. Myku vaginal ka kosistencen dhe pamjen e gjizes, por vetem nje sy i stervitur (mjek), e vendos kete diagnoze pa analize. Sapo te beni kete gje, drejtohuni tek nje dermatolog ose gjinekolog te merrni mjekimin e duhur.

author

Dr. Violeta Dajçi përgjigjet:

Kam djersitje te duarve. Si duhet te trajtohem?

E vetmja menyre trajtimi pa efekte anesore dhe shume e suksesshme eshte IONOFOREZA. Eshte nje aparature qe kryen kete procedure dhe frenon djersen. Po ju le nr e telefonit 0692498104, dhe ju sqaroj per hollesite e metejshme.

author

Dr. Violeta Dajçi përgjigjet:

Sapo jam bere mama dhe me jane shfaqur strijat. Cfare sugjeroni per trajtimin e tyre?

Pershendetje moj nene e re! Merrni ne farmaci nje krem antistrie, dhe une si dermatologe do t'ju rekomandoj Rilastilin. Gjithashtu edhe ampulat e kesaj linje jane akoma me efektive. Nga ana tjeter, ato japin efekt nqs i ke akoma ngjyre roze-te kuqe. Ne te kundert veprojne procedurat si lazeri, dermarolleri etj. Me shkruani ne inbox per paqartesite ose kerkesa te tjera qe do te keni.

author

Dr. Violeta Dajçi përgjigjet:

Djali im eshte 1.5 muajsh dhe ka nje lloj shenje si pucerr e vogel. A eshte problematike?

Ju nuk e keni sqaruar, ku eshte kjo pucer dhe sa e madhe eshte. Nuk besoj te jete ndonje gje problematike, megjithate je e mirepritur per nje konsulte (te heqesh merakun).