author

Dr. Violeta Dajçi përgjigjet:

Ne zonen gjenitale (anale) me jane shfaqur disa kokrra te vogla dhe mendoj se jane lytha. Nga se shkaktohen dhe si mund te trajtohen?

Nuk ka trajtim ne shtepi per kete problem. Patologjia quhet "Kondyloma" dhe duhet te drejtoheni menjehere tek nje mjek dermatolog. Patologjia eshte vetem seksualisht e transmetueshme.

author

Dr. Violeta Dajçi përgjigjet:

Pas paptestit kam ndjesine e cpimit. Cfare me keshilloni?

Ju e dashur, nuk keni asgje! shetesimi juaj eshte psikologjik. Qetesohuni, sepse paptesti nuk ka pse te jape asnje efekt anesor. Ju e thoni vete qe keni bere analiza dhe mjekime, por jeni njelloj. Mos merrni mjekime kot sepse ato demtojne floren normale te mukozes vaginale. Thjesht QETQSOHUNI !!!!!!

author

Dr. Evin Dani përgjigjet:

A ka lidhje semundja e diabetit me uljen e potences seksuale?

Diabeti si semundje metabolike eshte semundja kryesore qe shoqeron impotencen seksuale. Gati 30% e te semureve me impotence sekuale vuajne nga diabeti. Kjo perqindje rritet shume mbas moshes 50 vjec deri ne 60%. Shpeshher ne gjate praktikes tone klinike arrijme te diagnostikojme diabet melitos kur pacienti ankon vetem nje gje, impotenc seksuale. Ne kete rast diabeti qe njihet si diabeti i tipit II ka vite qe eshte shfaqur dhe shenja e vetme eshte disfunksioni erektil. Mendohet diabeti i tipit I qe pacientet me 10 vjet diabet, 50% e tyre behen impotent. Ne keto raste te semuret duhet te mjekohen me ilace PHD5-inhibitor duke pasur rezultate te mira. 1 person qe ka i filluar impotenca sekusuale nga diabeti dhe ne qoftese glicemia rri ne shifrat normale, disfunksioni erketil nuk do ti rivendoset pa marrjen e ilaceve.

author

Dr. Violeta Dajçi përgjigjet:

Jam 23 vjece dhe jam diagnostikuar me myk ne vagine. A mund te mbetem shtatzene?

Nuk e kuptoj mire, doni apo nuk doni nje shtatzani!? Prania e mykut ne reg. vaginal, shkakton ndryshime te ph dhe te flores normale , por jo domosdoshmerisht pengon nje shtatzani. Sido qe te jete, ju duhet te trajtoheni per problemin qe keni evidentuar.

author

Dr. Violeta Dajçi përgjigjet:

A eshte normale te kesh sekrecione vaginale dhe pasi je kuruar me kokrra per 1 infeksion bashke me partnerin?

Shkoni serish tek mjeku qe ju ka mjekuar heren e pare dhe vazhdoni trajtimin. Nuk largohet me nje mjekim nje infeksion ne ato regione.

author

Dr. Violeta Dajçi përgjigjet:

Cfare me rekomandoni per mykun vaginal?

Gjeja e pare qe duhet te beni , eshte nje strisho vaginale (analize e sekrecioneve). Pavaresisht se ju mendoni qe eshte myk, vetem analiza e sakteson plotesisht kete gje. Myku vaginal ka kosistencen dhe pamjen e gjizes, por vetem nje sy i stervitur (mjek), e vendos kete diagnoze pa analize. Sapo te beni kete gje, drejtohuni tek nje dermatolog ose gjinekolog te merrni mjekimin e duhur.

author

Dr. Violeta Dajçi përgjigjet:

Kam kruarje, skuqje dhe djegie (jo gjate urinimit). Si mund te mjekoj veten ne kushte shtepie?

Problemi juaj nuk zgjidhet ne kushte shtepie, megjithate une do ju rekomandoj te shkoni ne farmaci dhe te merrni keto medikamente:1- Dakin sol, i cili perdoret per shperlarje disa here ne dite dhe qeteson lekuren dhe mukozat e irrituara. 2-Bidien krem, me te cilin do lyeni 2 x ne dite zonen e irrituar. 3- Telfast 10 tableta, qe do i pini ne darke para gjumit.

author

Dr. Violeta Dajçi përgjigjet:

Doja te dija a eshte normale per 1 mashkull 22 vjec te mos kete qime ne faqe?

Ne moshen 22 vjece, faqet duhet te jene te mbushura me qime normalisht. Ju duhet te drejtoheni tek nje endokrinolog per te pare parametrat hormonale qe jane te implikuar ne zhvillimin e qimes ne fytyre dhe ne pergjithesi.

author

Dr. Violeta Dajçi përgjigjet:

Jam 25 vjec. Me kane dale pucra te vogla te verdha ne te bardha tek kokrrat e gjoksit. Si kurohen?

Keto ka mundesi te jene ciste yndyrore normale. Megjithate , nqs eshte shqetesuese mund te kontaktojme sebashku me mesazhe ne inbox-in e kesaj faqeje dhe te leme nje takim per nje vizite.

author

Dr. Violeta Dajçi përgjigjet:

Pas abortit me eshte shfaqur klamidia. Po bej terapi. A do mund te kem femije?

Patjeter qe do te sherohesh, sepse klamidia ka mjekim dhe sherim. dhe femije do te keni patjeter zonje dashur. Sapo te kaloje infeksioni, gjithcka ne organizmin tuaj do kthehet ne normalitet.