Ushqimet më të mira për nënat e reja: përmirësues të gjendjes shpirtërore

Nuk është e pazakontë të ndjeheni pa humor për disa javë pas lindjes. Ju po rikuperoheni fizikisht nga dhimbjet dhe nga lindja e fëmijës, duke përjetuar ndryshimet hormonale të paslindjes dhe duke e përshtatur veten me pjesëtarin më të ri dhe më kërkues të familjes tuaj. E gjithë kjo mund t’ju shkaktojë lodhje dhe shqetësim.

Dhe ndërsa të ushqyerit e vetes mund të jetë e fundit në listën e detyrave, ngrënia e një ushqimi të shëndetshëm, marrja e ushqimit në vakte të rregullta dhe disa hapa të thjeshtë mund ta përmirësojnë nivelin tuaj të energjisë dhe gjendjen shpirtërore. Lexoni më poshtë disa këshilla tonat për mirë ushqyerjen tuaj.

Në qoftë se dyshoni që po vuani nga depresion-i dhe jo nga një rast i përkohshëm i mërzisë, njoftoni menjëherë mjekun që kujdeset për ju. Kjo është një gjendje serioze që kërkon trajtim. Një dietë e shëndetshme mund të ndihmojë gjendjen shpirtërore por ajo nuk mundet ta zëvendësojë një ndihmë profesionale. Shenjat paralajmëruese të depresionit përfshijnë pagjumësinë, ndryshim në oreks, lotim dhe pikëllim që vazhdon gjatë gjithë ditës dhe mendime për t’i bërë dëm vetes ose foshnjës.

Merrni sa më shumë yndyra omega 3

Ekspert-ët janë në një mendje se acidet yndyrore omega-3 yndyrore, të cilat gjenden kryesisht në peshk dhe arra e fara të ndryshme, janë të rëndësishme për një dietë të shëndetshme. Ata ndihmojnë funksionimin normal të trupit tuaj dhe ju mbrojnë nga sëmundjet e zemrës. Disa studime tregojnë përqindje më të ulët të depresionit (duke përfshirë edhe një incidencë të ulët të depresionit të paslindjes mes nënave të reja) në vendet ku njerëzit hanë sasi të mëdha të peshkut.

Mjeku pediatër James Sears, beson se acidet yndyrore omega-3 përmirësojnë funksionimin e trurit dhe ndihmojnë për të kapërcyer një depresion. Ekspertët rekomandojnë marrjen e 1 grami acidi yndyror omega-3 për çdo ditë, një sasi që ndodhet në çdonjërin prej ushqimeve të mëposhtme:

 • 2 lugë çaji me vaj arre;
 • Rreth 50 gram harengë;
 • 100 gram salmon i pjekur;
 • 120 gram peshk ton;
 • 15 gram arra.

Informacion i përgjithshëm

E ftohura është një infeksion i shkaktuar nga një virus. Zakonisht zgjat dy deri në tre ditë dhe nuk shkakton sëmundje serioze tek njerëzit e shëndetshëm. Simptomat përfshijnë kullimin ose bllokimin e hundëve, kollën, teshtitjen, ethet, dhimbjen e kokës, dhimbjen e veshit, dhimbjen dhe skuqjen e fytit, si dhe lotimin e syve.

Ndonjëherë të ftohurit ngatërrohet me gripin. Gripi është një gjendje më serioze, veçanërisht tek të moshuarit dhe njerëzit me probleme të tjera shëndeti. Shumë simptoma janë të njëjta me ato të të ftohurit, por zakonisht karakterizohet nga të paturit e një temperature më të lartë. Mund të jenë të pranishme gjithashtu edhe të dridhurat, lodhja, dhimbja e muskujve dhe nyjeve, dhe gjithashtu disa njerëz kanë probleme të frymëmarrjes.

Nëse shpesh vuani nga teshtitja dhe rrjedhja e hundëve gjatë pranverës apo verës kjo mund të jetë më tepër një shenjë e etheve të barit, sesa e një të ftohuri.

Kontaktoni farmacistin ose mjekun e familjes

 • Nëse keni temperaturë të lartë (mbi 39° C);
 • Nëse keni vështirësi frymëmarrjeje ose merrni frymë me zor;
 • Nëse nxirrni mukus të ngjyrosur (gjithashtu mukusi jeshil ose i verdhë nuk do të thotë që ju domosdoshmërisht keni nevojë për antibiotikët);
 • Nëse keni dhimbje të fortë veshi ose dhimbje sinus-esh;
 • Nëse keni një shkarkesë të hundës që është e trashë dhe me ngjyrë ose vjen vetëm nga njëra hundë;
 • Nëse e ftohura ka zgjatur më shumë sesa një javë;
 • Nëse keni ngurtësi, të vjella ose dhimbje qafe.

Jo të gjitha mënyrat e përdorura janë të përshtatshme për të gjithë. Pyesni farmacistin tuaj për këshillë:

 • Nëse personi me të ftohurën është një bebe ose fëmijë;
 • Nëse keni presion të lartë të gjakut, probleme të zemrës, stomaku-t ose probleme të tretje-s, probleme të veshkave, astmë, mbajtje urinar-e, glaukoma, probleme të tiroideve ose diabet;
 • Nëse jeni shtatzënë ose ushqeni fëmijën me gji;
 • Nëse jeni të moshuar;
 • Nëse jeni duke marrë ilaçe për gjendje të tjera.

Këshillat e trajtimit

 • Pini sa më shumë lëngje, qëndroni ngrohtë dhe mundojuni që të pushoni;
 • Mundojuni të mos përhapni të ftohurin tek të tjerët: