10 ushqimet më të mira për flokë të shëndetshëm

Kur vjen puna tek flokët e shëndetshëm, nuk është e rëndësishme vetëm çfarë vini mbi flokë. E rëndësishme është dhe çfarë hani.

Lisa Drayer, dietologe në Nju Jork, thotë se si për çdo pjesë tjetër të trupit, qelizat dhe proceset që mbajnë flokun të fortë dhe me volum, ndikohen nga dieta e balancuar që mbani.

Ndryshimet në flokun tuaj (të mira dhe të këqija), duan më shumë kohë të vihen re se sa ndryshimet e lëkurës.

Dermatolog-ia Cybele Fishman shpjegon se me një dietë të varfër, nuk duhen më shumë se disa ditë që të shfaqen akne në lëkurë dhe zbehje e saj, ndërkohë që një defekt në ushqyeshmërinë e flokëve, mund të dojë disa muaj për t’u shfaqur.

Ushqimet që hani sot ju ndihmojnë për të forcuar rrënjët e flokëve (gjëndrat e qimeve janë vendet nga ku lind  secila qime e flokëve) dhe skalpin që rrethon qimen. Drayer thotë se me rrënjë dhe skalp më të shëndetshëm, do të keni flokë më të fortë.

Sigurisht që floku juaj nuk ndikohet vetëm nga çfarë hani. Duhanpirja, çekuilibri hormonal dhe gjumi i pakët, gjithashtu ndikojnë në mënyrën si duket dhe si e ndjeni flokun. Nuk ka një ushqyes magjik që ta rregullojë flokun kur keni këto shqetësime.

Megjithatë ju keni shumë më tepër në dorë nga çmendoni. Nëse hani në bazë të një diete të ekulibruar, të pasur me proteina dhe të larmishme, e cila fokusohet tek këto 10 ushqime, ju do i jepni flokut kujdesin total që i duhet dhe meriton.

1. Salmoni

Përveçse është i pasur me vitamina D dhe dhe proteina (të dyja janë thelbësore për flokë të fortë), acidet yndyrore omega-3 që gjenden tek ky peshk i shijshëm i ujërave të ftohta, janë çelësi i vërtetë. Organizmi ynë nuk i prodhon dot këto acide, të cilat na nevojiten për rritjen e flokëve. Rreth 3% e qimes së flokut është e përbërë nga këto acide. Drayer shpjegon se acidet omega-3 gjenden dhe në membranë qelizore të skalpit dhe në vajërat natyral që e mbajnë flokun të hidratuar.

Udhëheqës vizual: Ushqime që e shtojnë pjellorinë

[ssba_hide]

Ngrënia e peshkut: Pro-të dhe Kundra-t

Është e rëndësishme të dini se çfarë peshku të merrni dhe çfarë nuk duhet të hani kur ju përpiqeni të mbeteni shtatzënë.

Ushqimet e detit dhe peshku janë të mbushur me proteina, vitamina dhe acide yndyrore omega-3 të shëndetshme për zemrën, lëndë ushqyese të rëndësishme kur jeni në dietën e para shtatzënisë. Por kur ju përpiqeni të mbeteni shtatzënë, ju duhet të keni kujdes me peshkun që ju gatuani, sepse disa lloje peshku përmbajnë nivele shumë të larta dhe të rrezikshme të metalit të rëndë – merkurit, një toksinë e cila dëmton sistemin nervor. Ja disa nga mënyrat për t’i shpëtuar këtij rreziku:

Përpiquni të mos i kaloni sasitë e peshkut me të cilat ushqeheni. Sipas ekspert-ëve, sasia e peshkut me përmbajtje të ulët të merkurit që mund të konsumoni në një javë kur jeni shtatzënë apo përpiqeni të mbeteni shtatzënë duhet të jetë rreth 350 gram, sepse përmban shumë proteina të shëndetshme për foshnjën. Mirë është që të konsumoni rreth dy deri tre racione peshk në javë.

Njiheni peshkun që konsumoni. Ekspertët thonë që karkalecat e detit, salmoni etj. janë zgjedhje të mira, ndërsa peshku shpatë, peshkaqeni, skumbria kanë përmbajtje të lartë të merkurit dhe duhen eliminuar nga dieta juaj. Peshku ton, edhe ai ka një përmbajtje të lartë merkuri, por mund të konsumohet në gjysmën e sasisë së përmendur më sipër.

Udhëheqës vizual: "Super ushqimet" për kockat tuaja

[ssba_hide]

Udhëheqës vizual: Mënyra jo të zakonta për të reduktuar rrudhat


[ssba_hide]

 

Udhëheqës vizual: Po ju tregojmë 10 ushqimet më të mira për një lëkurë të shëndetshme


[ssba_hide]

shendoshur

Ndërkohë që shumica e njerëzve duket se janë të interesuar vetëm për mënyrën si të bien në peshë duke humbur disa kile, ka të tjerë që duan të shtojnë pak peshë dhe të fitojnë disa kile. Për fat të keq, shumica e këtyre njerëzve bien pre e suplementeve të panevojshme dhe jo të shëndetshme, si dhe e ushqimeve të këqija për të vënë peshë, para se të kontrollojnë për ushqime natyrale dhe të shëndetshme.

Nëse dëshironi të shtoni peshë, nuk duhet të mbështeteni tek ushqimet e pashëndetshme me shumë kalori që nuk janë të ushqyeshme. Zgjidhni ushqime që janë ushqyese dhe me shumë energji, kurdo që të jetë e mundur. Ne po ju tregojmë 25 ushqime natyrale që do t’ju ndihmojnë të shtoni peshë, në mënyrë të shëndetshme.

Salmoni

Hani dy racione salmon çdo ditë. Kjo do t’ju sigurojë larminë e duhur të proteinave dhe do t’ju ndihmojë të shtoni peshë.

Kungulli i zi i pjekur (kungulli lajthi)

Ky zarzavat sezonal është i pasur me antioksidantë dhe fibra. Piqeni me pakëz vaj ulliri në vend të gjalpit, kjo do ta bëjë atë më të mirë dhe të shëndetshëm.

Gjalpi i kikirikut

Lyjeni bukën me gjalpë të butë dhe të kripur kikiriku. Ai do t’ju japë rreth 192 kalori shtesë. Ai është edhe i pasur me proteina.

Vezët

Vezët janë të lira dhe të mbushura me proteina, vitamina A, vitamina D, vitamina E dhe me kolesterol të mirë.

Drithërat e gatshme të mëngjesit

Ky produkt është i mbushur me fruta të thata dhe tërshërë, që janë shumë të mira për ju. Një tas përmban rreth 500 kalori, sasi që është e shëndetshme dhe e shijshme për mëngjes.

Gjalpi

Gjalpi është i lidhur me rritjen në peshë në afat të gjatë. Konsumi i gjalpit duhet të jetë i moderuar, pasi konsumi i rregullt i gjalpit është i dëmshëm për zemrën.

Simitet e ndryshme

Simitet kanë përqendrim të madh kalorish dhe janë një burim i shkëlqyer i karbohidrateve komplekse.

Toni

Acidet yndyrore esenciale të tonit, përmbajnë një numër të mirë yndyrash të shëndetshme, të cilat jo vetëm ndihmojnë për rritjen në peshë, por edhe të ruani mirëqenien fizike.

Buka e misrit