Hani në mënyrë që të keni energji për tërë ditën

Si një nënë ju jeni vazhdimisht në lëvizje. Menaxhoni mirë listën e gjërave që duhet të bëni dhe vazhdoni të mbaheni gjallë me këto përtypje të vogla të cilat jua shtojnë energjinë.

Cili është sekreti për të pasur energji të mjaftueshme gjithë ditën? Natyrisht, një filxhan i madh me kafe. Por gjëra të tjera të cilat duhet të bëjnë mamatë përfshijnë të siguruarit që ato të pushojnë mirë dhe të kenë marrë sasi të konsiderueshme lëngjesh. Përveç këtyre gjërave, megjithëse është shumë joshëse një ëmbëlsirë apo një pije energjike që përmban sheqer, specialistët e të ushqyerit thonë që proteina-t nga mishi pa dhjamë, yndyrat e shëndetshme, fibrat dhe karbohidratet komplekse janë një kombinim magjik që përmban në vetvete sekretin e një energjie që zgjat për tërë ditën. Pra, në vend që të preferoni një shtim të shpejtë të energjisë që ju merrni nga një ëmbëlsirë, ushqimet e përfshira në sa më sipër do t’ju furnizojnë juve me një dozë energjie të qëndrueshme për të qenë vazhdimisht e fuqishme gjatë tërë ditës tuaj.

Kafe

Energjizues natyror origjinal, kafeja është një mënyrë e shëndetshme për të filluar menjëherë mëngjesin tuaj. Megjithëse një filxhan kafe italiane mund të duket si kënaqësi e thjeshtë, studiuesit thonë që ata që pinë rregullisht kafe, kanë risk më të ulët për çdo gjë, që nga diabeti mellitus tipi II, mosfunksionimi i zemrës, ataku kardiak dhe depresion-i e deri tek kancer-i lëkurës. Dhe meqenëse kafeja natyrshëm nuk ka sheqer, një kafe taze është një alternativë shumë më e shëndetshme se sa një pije energjike kur keni nevojë për pak energji. Vetëm bëjini një favor vetes, pini kafe të thjeshtë dhe mos u ngatërroni me gjëra të tjera. Një filxhan kafe ka vetëm pesë kalori por po të filloni t’i shtoni shurup, çokollatë, kremra të ndryshëm apo edhe qumësht, atëherë kaloritë, yndyrat dhe sheqeri rriten në mënyrë eksponenciale. Madje edhe një kapuçino e “lehtë” mund të përmbajë lart nga 100 kalori dhe 39 g sheqer. Në vend të tyre, mund të shtoni qumësht me pak yndyrë për të marrë edhe pak kalcium.

Ujë

Bëhuni gati për një vrull rritjeje. Në javët e ardhshme, foshnja juaj do ta dyfishojë peshën e vet dhe do të shtojë centimetra në gjatësi. Pikërisht tani, ajo është afërsisht sa madhësia e një avokado-je: 11.5 cm nga maja e kokës në të ndenjurat dhe peshon 85 gram. Këmbët i ka shumë më tepër të zhvilluara, koka i rri më drejt se më parë dhe sytë janë zhvendosur më pranë ballit. Veshët janë edhe ata pranë pozicionit të tyre.2 Ka filluar modelimi i lëkurës së kokës megjithëse tufat e flokëve të saj ende nuk njihen dot. Madje dhe thonjtë e këmbëve kanë filluar të rriten. Po ashtu, shumë gjëra po i ndodhin përbrenda saj. P.sh. 22.5 litra gjak për çdo ditë dhe kjo sasi do të vazhdojë të rritet ndërkohë që foshnja juaj vazhdon të zhvillohet.

Si po ndryshon jeta juaj:

Maja e mitrës tuaj është afërsisht në gjysmë të rrugës midis kockës pubik-e dhe kërthizës dhe ligament-et rrumbullake që e mbështesin atë po trashen dhe po zgjaten me rritjen e saj. Pa ashtu, ju ndoshta po ndjeheni shumë më mirë se sa në fillimin e shtatzënisë. Pakësimi i të përzierave dhe ndryshimeve të befta të humorit, si edhe lëkura që shkëlqen, kontribuojnë në një ndjesi totale të mbarëvajtjes.

Së shpejti do të përjetoni një nga momentet më të mrekullueshme të shtatzënisë, ndjesinë e lëvizjes së foshnjës. Ndërsa disa gra e vënë re “gjallërimin” qysh herët në javën e 16-të, shumë prej tyre nuk e ndjejnë foshnjën deri afër javës së 18-të. (Dhe në qoftë se kjo është foshnja juaj e parë, mos jini e padurueshme, ju mund të mos jeni e ndërgjegjshme për lëvizjet e saj deri nga java e 20-të). Lëvizjet më të hershme mund të ndihen si dridhje të vogla, flluska gazi, apo edhe si kërcime kokoshkash. Pas javës pasuese, ju do të bëheni më e fortë dhe do të jeni në gjendje t’i ndjeni ato shumë më shpesh.

3 Pyetje rreth … shtimit në peshë

1-Sa duhet të shtohem në peshë tani?