Udhëheqës vizual: 24 mënyra për të humbur peshë pa bërë dietë

[ssba_hide]

Informacion i përgjithshëm

Anemi-a është një gjendje në të cilën trupi nuk prodhon mjaftueshëm hemoglobinë, një substancë në qelizat e kuqe  të gjakut e cila transporton oksigjenin nga mushkëritë për në pjesët e tjera të trupit. Kjo çon në të qenit të lodhur dhe të dobët, ndërmjet simptomave të tjera. Shkaku më i zakonshëm i anemisë është mungesa e hekurit. Hekuri është i nevojshëm për prodhimin e hemoglobinës.

Nëse keni anemi, arsyeja që mund t’ju mungojë energjia dhe të ndiheni të lodhur është për shkak se oksigjeni nuk është marrë mjaftueshëm në trupin dhe trurin tuaj. Njerëzit më të moshuar mund të kenë edhe dhimbje zemre, sepse zemra e tyre duhet të punojë më shumë për të furnizuar me oksigjen mjaftueshëm trupin.

Simptomat e anemisë

 • Nivel të ulët të energjisë;
 • Lodhje;
 • Zvogëlim të kapacitetit të të ushtruarit;
 • Vështirësi përqendrimi;
 • Vështirësi për të mësuar gjëra të reja;
 • Dhimbje koke;
 • Prirje ndaj infeksioneve;
 • Nervozizëm;
 • Dobësi;
 • Lëkurë të zbehtë.

Nga e marrim hekurin?

Një dietë e balancuar zakonisht përmban mjaftueshëm hekur për nevojat e trupit. Hekuri vjen nga shumë ushqime, duke përfshirë:

 • Mishin (mish qingji, viçi, derri, pule) dhe peshkun (sardele, tuna, midhje);
 • Frutat: fruta të thata (kumbulla të thara, fiq, rrush, pjeshkë) dhe lëng manaferre;
 • Perimet: spinaq, fasule, bizele, kungull dhe patate të ëmbël;
 • Agrumet;
 • Arrat dhe vezët;

Është mirë për të marrë hekur nga një shumëllojshmëri ushqimesh. Hekuri në mish, peshk dhe mish pule është më e lehtë të absorbohet sesa hekuri në perime. Për të marrë maksimumin prej këtyre ushqimeve kujtoni të ngrënën e ushqimeve të pasura me vitamina C, si agrumet dhe perimet me gjethe jeshile, që do të ndihmojnë trupin tuaj për të absorbuar hekur.

Pirja e çajit ose kafes me ushqimin mund të ndalojë trupin tuaj të thithë hekurin siç duhet.

Qumështi i gjirit përmban mjaftueshëm hekur për foshnjat deri në moshën gjashtë muajshe. Ushqime të tjera pastaj duhet të përcaktohen; kontrolloni me mjekun tuaj ose konsulentin e gjirit.

A keni ju mungesë të hekurit?

Anemi-a e shkaktuar nga mungesa e hekurit mund të jetë nje problem ushqyerje për vegjetarianët, kryesisht gratë.

Funksioni kryesor i hekurit është të transportojë oksigjenin në organe, muskuj dhe në qelizat e trupit. Simptomat e mungesës së hekurit mund të përfshijnë lodhje, dobësi, përkeqësim të frymëmarrjes dhe dhimbje koke.

Hekuri në ushqime

Hekuri në ushqime gjendet në dy forma: hekuri heme dhe hekuri jo-heme. Hekuri heme është forma më e absorbueshme e hekurit dhe vjen nga mishrat. Shumë ushqime bimore përmbajnë hekur, por ato janë në format joheme, që nuk absorbohen lehtësisht.

Nëse jeni vegjetarian, ju duhet të merrni në dietën tuaj shumë ushqime të pasura në hekur për t’u siguruar që sasia e hekurit të marrë është e përshtatshme. Duhet që të bëni kujdes për të kombinuar ushqimet e pasura me hekur me absorbimin e tij, në mënyrë që të evitoni absorbimin e papërshtatshëm.

Për vegjetarianët, burimet e hekurit janë:

 • Tofu;
 • Thierrëza, fasule;
 • Kokrra të plota drithërash (kryesisht drithëra me hekur që konsumohen për vaktin e mëngjesit);
 • Perime me gjethe të gjelbra si spinaq;
 • Arrore;
 • Fruta, si kajsi të thata;
 • Vezë; dhe
 • Fara, si farat e lulediellit.

Është e rekomandueshme që të tërë vegjetarianët të përpiqen që të përfshijnë në menunë e tyre, në çdo vakt, burime me bazë bimësh.

Përmirësimi i absorbimit të hekurit

Vitamina C ka treguar se përmirëson absorbim-n e hekurit jo-heme që gjendet tek bimët. Për të përmirësuar marrjen e hekurit, kombinohet ushqimi i pasur me hekur me ushqime që janë të pasura me vitaminë C, dhe këto janë:

 • Frutat e familjes citrus;
 • Lëngjet e frutave;
 • Manaferrat;
 • Domatet;
 • Specat;
 • Brokoli; dhe
 • Lakrat.

Frenuesit e absorbimit të hekurit

Acidi tanik është një substancë që afekton me absorbimin e hekurit jo-heme, duke reduktuar atë në më shumë se gjysmën e sasisë së marrë. Kështu që duhet të jetë e qartë sasia e hekurit të marrë. Vegjetarianët duhet që të evitojnë pirjen e çajit, kafesë dhe pijeve si kola (që të tëra përmbajnë acid tanik) në kohën e vakteve.